Nejhorší situace byla v západní části kraje - na Lounsku, Chomutovsku, a také na Děčínsku. Zpravidla šlo o odstraňování stromů a větví padlých na silnice a cesty, ale také o utržené plechy na střechách a stržené sloupy vedení. "V Žatci vítr utrhl střechu rodinného domu," informovali po poledni zástupci Hasičského záchranného sboru Ústeckého kraje.

Utržená střecha byla hlášena i z Račetic na Chomutovsku. "Ve Varnsdorfu spadl strom na parkující automobily. Z Nechranické nádrže byl hlášen surfař, který se nemůže dostat z vodní plochy," pokračovali hasiči v nekončícím výčtu.

Tisíce lidí bez elektřiny

Až třicet tisíc odběrných míst v Ústeckém kraji a pět tisíc v okrese Ústí nad Labem bylo po poledni bez proudu. Mohly za to desítky poruch, které zaznamenal elektrárenský gigant ČEZ na vysokém i nízkém napětí. "Naše týmy jsou v terénu a intenzivně pracují na odstranění havárií. Pokud větrné počasí skončí, během odpoledne odstraníme většinu havárií. Prognózy ovšem hovoří, že silný vítr ustane až navečer," informovala ČEZ pro Severní Čechy Soňa Holingerová. Bez proudu byl například Okresní soud v Děčíně.

Výpadky se dařilo postupně řešit. "Aktuálně je bez dodávek elektřiny v kraji okolo 20 tisíc odběrných míst," uvedla krátce po 16. hodině mluvčí Holingerová.  Nejvíce zasažené bylo zmíněné Ústecko, s výpadky elektřiny se ale museli potýkat také například na Šluknovsku nebo na náhorní planině nad údolím Labe v okolí Růžové a Arnoltic.

Očkování proti covidu. Ilustrační snímek
Funguje očkování proti covidu? Data z českých nemocnic ukazují, že rozhodně ano

Několik dopravních nehod v souvislosti s padlými stromy registrovala policie na Chomutovsku. K jedné došlo například v 10 hodin u Bílence na silnici 25116. Tam strom spadl přímo na vozidlo. Podobná situace se odehrála jen pár minut předtím v obci Rokle na silnici 224. Podle dostupných informací se obě tyto události obešly bez zranění osob. Padlý strom uzavřel před jedenáctou hodinou také silnici 23754 u Podsedic na Litoměřicku. 

Přímo na projíždějící vozidlo spadl strom u Velemyšlevsi na Žatecku. Podle informací hasičů ani tam nebyl nikdo zraněn.

Padají stromy, létají střechy

Nad Lesní cestou v Děčíně - Bynově si hasiči museli poradit se vzrostlým stromem, který pod nápory větru praskl. Na základní škole na Kamenické ulici se uvolnila část střešních plechů, v parku v Želenicích pak spadlo několik stromů. Kvůli dvěma stromům hasiči vyjeli také do Rytířova, kde jeden spadl na silnici a druhý zůstal viset v drátech. 

Řádění silného větru dopadlo také do železniční dopravy, řada vlaků nabírala až několikahodinová zpoždění. A to i na hlavních tratích na Prahu nebo na Liberec. Například rychlík z Liberce, který měl z Děčína do Ústí nad Labem odjíždět krátce po poledni, ještě před 15. hodinou z Děčína nevyjel. Podobně na tom byl také osobní vlak ze stejného města. S dvouhodinnovým zpožděním museli počítat také například cestující jedoucí vlakem EuroCity od Prahy. Mírná zpoždění měly také vlaky na páteřní lince mezi Děčínem a Kadaní - Prunéřovem.

Padlý strom na kolejích zastavil před polednem vlaky mezi Žalhosticemi a stanicí Litoměřice Cihelna. Trať spojuje Litoměřice s Lovosicemi. U Malé Veleně na Děčínsku vlak najel do stromu, na místě zasahuje železniční jednotka.

"V Oboře na Lounsku vítr strhl střechu administrativní budovy. V Náčkovicích na Litoměřicku hrozí pádem zděný štít. Na Střekově v Ústí nad Labem jsou stromy opřené o elektrické vedení. V Lukově na Úštěcku jsou na zemi popadané elektrické dráty. Ve Starém Jiříkově visí strom na drátech elektrického vedení. A další podobné události přibývají," informovali hasiči po 15. hodině.

Ilustrační snímek
Za den více než stovka případů. Covid v Ústeckém kraji dál roste

Velmi silný vítr donutil správce některých zařízení k uzavření. Z bezpečnostních důvodů byl například uzavřen žatecký hřibitov, padající větve by mohly někoho zranit. Ve 12 hodin se uzavřel také chomutovský zoopark, i tam z preventivních důvodů. Návštěvníci se dnes již nepodívají ani do děčínské zoologické zahrady, která se nachází v lesoparku na Pastýřské stěně. "Vzhledem k povětrnostním podmínkám uzavíráme pro dnešek areál zoo. Děkujeme za pochopení. Bezpečnost návštěvníků je v tomto případě na prvním místě," napsala zoo na sociálních sítích. V areálu už spadly čtyři stromy, zvířata jsou v pořádku.

Jak předpověděli meteorologové, silný jihozápadní vítr vál až do večerních hodin. V nárazech místy dosahoval až rychlosti kolem sto kilometrů v hodině.