Mluvčí celostátního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zásah potvrdil, přesné místo ale odmítl uvést.  Podle našich informací zabouchali policisté na dveře tří bytů přímo v Děčíně.

„Mohu potvrdit, že provádíme realizaci na několika místech, kromě jiného i na Děčínsku. Spustili jsme ji v úterý ráno. Týká se kriminality spojené s automobily," řekl Děčínskému deníku Pavel Hanták.

Podrobnosti také odmítl specifikovat.  Pouze řekl, že na případu spolupracují s kolegy ze zahraničí. S největší pravděpodobností se tak středeční zásah týkal krádeží automobilů v zahraničí, případně legalizace kradených aut v České republice.

„V průběhu realizace bližší informace uvolnit nemůžeme. Stane se tak po domluvě se státním zástupcem nejdříve 
v pátek, pravděpodobně spíše příští týden," dodal Hanták.

Děčínsko je přitom pro podobné druhy kriminality přímo ideální. Několik desítek kilometrů dlouhá hranice se Saskem naskýtá dostatek příležitostí, jak dostat do České republiky auta ukradená v Německu. Daleko to není ani do Polska, čím se kradeným automobilům, především těm luxusním, otvírá cesta na východ. Často totiž končí v Rusku nebo na Ukrajině.

Zloději přitom využívají poměrně husté sítě cest vedoucích přes státní hranici. Někteří starostové v Německu se před časem dokonce začali bouřit a chtěli na lesní 
a polní cesty nebo malé silnice spojující Česko se Saskem navézt velké kameny, aby tudy zloději nemohli projíždět.

Zatím ani není jasné, kolik lidí policie zadržela. Ale vzhledem k počtu míst se bude zřejmě jednat o více lidí najednou. S největší pravděpodobností bylo na zadržení nasazeno i několik desítek policistů.

S podobnou akcí přitom policisté na Děčínsku už mají zkušenost.

Loni v dubnu na dvě desítky policistů doprovázené pracovníky ministerstva dopravy vtrhly do stanice technické kontroly v Krásné Lípě. Odvedeno odtud bylo šest zaměstnanců stanice. Policie zabavila i řadu dokumentů.

Zátah byl pokračováním březnového zatýkání na Šluknovsku, během kterého policisté posbírali členy gangu zlodějů aut, v jehož čele stál Bulhar. Do akce tehdy policie nasadila i zásahovou jednotku  – měla totiž obavy, že zadržený cizinec je ozbrojený a mohl by být nebezpečný.

Při březnovém zátahu zadržela policie celkem sedm aut se změněnými identifikačními znaky.

Za zadržením organizované skupiny zlodějů stálo více než půlroční pátrání. Tento gang měl legalizovat kradená auta právě v krásnolipské stanici technické kontroly.

Technici měli vystavovat osvědčení o evidenční kontrole, díky jimž se mohla kradená vozidla legálně pohybovat po českých silnicích. Podle policie ale ani jedno z těchto vozidel v servisu nebylo kontrole fyzicky přítomné. Zlodějský gang navíc dodal technikům i falešné technické průkazy. Těch měli technici vydat několik desítek.

Den po zásahu padlo již první obvinění. Jednoho ze zadržených mužů z Krásné Lípy policie obvinila z legalizace výnosů z trestné činnosti. Vydával totiž technické průkazy na automobily, které nikdy neviděl.