Nejžádanějším zbožím posledních týdnů v obchodech na Děčínsku se staly klasické stowattové žárovky, které země Evropské unie od 1. září zakázaly. Obchodníci smějí doprodat jen současné zásoby. Místo žárovek mají lidé používat zářivky, které šetří elektrickou energii.
„Všechny žárovky jsou pryč, nemáme ani jednu,“ řekl v děčínské prodejně Planeo Elektro prodavač Lukáš. Celé jméno zveřejnit nechtěl. Podle něho lidé o žárovky projevovali zájem už od počátku srpna. „Dokonce jsme na toto zboží měli akci, takže jedna žárovka přišla zhruba devět korun. Lidé je brali po deseti dvaceti kusech,“ dokumentoval zájem lidí Lukáš. Dokonce prý jeden zákazník najednou kupil žárovek šedesát. „ Lidé se snad zbláznili,“ kroutil hlavou Lukáš.
Delší dobu vyprodáno
V obchodě PT Elektro II v Děčíně se s aktuální situací na prodejně svěřila Pavlína Merhautová. „My máme stowattové žárovky už delší čas vyprodané. Po té, co se lidé z televize dozvěděli, že jejich prodej končí, vzali nás útokem. Nakupovali opravdu ve velkém,“ uvedla prodavačka. Také ve Šluknově v obchodě na náměstí v Elektro Navrátil už nemají ani prázdný obal od žárovky. Za to ve Varnsdorfu, v obchodě Euronic AB Elektro Bukáček, se dostatečně předzásobili. „My žárovky stále máme, se zásobami vydržíme i půl roku,“ poznamenal majitel Pavel Bukáček. Nezastíral, že i tady měli lidé chuť nakupovat. „Hlavně senioři kupovali žárovky ve velkém. Někteří si je brali i po sto kusech. Co s tím budou dělat, to netuším,“ řekl Bukáček. Na otázku kolik stojí jedna stowattová žárovka odpověděl, že od osmi do deseti korun. ,.Brali je bez ohledu na cenu,“ konstatoval prodavač.
Žárovky zatěžují oči méně
Že je světlo úsporných zářivek méně přirozené, potvrdila oční lékařka Helena Laštůvková z Děčína. "Já jsem pro přímé bodové osvětlení. Lidé, kteří přicházejí do mé ordinace přiznávají, že ze zářivek mají nepříjemné vjemy, pálí je oči, mají je unavené. Stále častěji mne také navštěvují mladší ročníky, které potřebují brýle. Je jich určitě více než kdysi,“ uvedla lékařka. Dodala, že oční sítnici méně zatěžuje bodové světlo. „A to produkují právě žárovky,“ mínila Laštůvková.
Úsporné zářivky nemají lidé příliš rádi, protože jim vadí, že se pomaleji rozsvěcují. Kromě méně vhodného světla mají ještě jednu nevýhodu. Obsahují rtuť. Patří tedy do sběru nebezpečného odpadu. „Dlouho jsme s nákupem žárovek otáleli, teď je různě sháníme, ale odcházíme s nepořízenou,“ řekla Olga Svobodová z Boletic.V obchodě prý neměli ani šedesátiwattové. „Ty nové, úsporné, nemáme příliš rádi. Co budeme dělat, nevím,“ povzdechla Svobodová. Stowattové žárovky jsou v Evropské unii zakázané kvůli vysoké spotřebě energie. Víc údajně topí než svítí. Stejné světlo jako stowattová žárovka vydá podle ekologů třiadvacetiwattová zářivka, která vydrží až desetkrát déle. „Jen abychom neměli za čas, až zmizí i ostatní klasické žárovky, desetkrát víc problémů s očima,“ obávala se obyvatelka Boletic.