Když 7. srpna zaútočili Romové v Novém Boru mačetami na osazenstvo místího baru, odstartovala na severu série nepokojů, demonstrací a politických návštěv. Po třech měsících jsou jasné dvě věci: situace na severu trochu zklidnila. To je dobrá zpráva. Ta druhá už je špatná: podle starostů ustupují problémy s nepřizpůsobivýjmi v očích politiků a veřejnosti do pozadí.

„U nás už je celkem klid, je to i tím, že my starousedlíci se tu všichni známe a nemáme mezi sebou problémy. Celé se to tak nějak zklidnilo,” říká romský aktivista z Rumburku Jan Demeter.

V Novém Boru se problémy s Romy opět vyostřily; ministr vnitra Jan Kubice sem proto převelel část policistů, kteří dohlížejí na pořádek právě na Šluknovsku. Místní starosty to naštvalo, což si dnes budou moci s Kubicem vyříkat, ten totiž na sever v úterý osobně přijíždí.
„Jednání se uskuteční na šluknovském zámku a potrvá zhruba hodinu a půl, ohlášeno je okolo deseti starostů,” řekl mluvčí resortu Pavel Novák.
Počet pozvaných ovšem jitří emoce.

„Ministerstvo si řeklo, že nechce všechny starosty, jen deset z celkových osmnácti za ta větší města. Takže mě to nezajímá,” řekl starosta Jiřetína pod Jedlovou a předseda Sdružení pro rozvoj Šluknovska Josef Zoser.

Ani ostatní starostové nejsou z vývoje situace nadšení.

„Mám trochu obavu z toho, že se v nastartovaných a hlavně slibovaných řešeních nebude dále pokračovat. Nevidím žádný akční plán, kde by byly seřazeny návrhy změn dle priority, ani jejich financování a časový horizont,” řekl starosta Rumburku a senátor Jaroslav Sykáček.
Zároveň potvrzuje obavy řadových obyvatel, že zklidnění situace je jen dočasné.

„Mám obavu, že se zvýšení kriminality, násilnosti i související sociální nepokoje mohou opakovat, a to dokonce ve větším měřítku. Je totiž evidentní, že po novém roce přibude lidí chudých, a tím znovu vygradují všechny negativní jevy,” dodal.

Také místní lidé už, zdá se, ztrácejí sílu s problémy bojovat. Zájem o demonstrace, který byl zpočátku obrovský, pozvolna klesal; poslední protesty se ale proměnily ve fiasko.

„S demonstracemi končím,” říká jejich organizátor Lukáš Kohout. „Chystám teď pro děti Mikuláše. I pro ty romské,” dodává vážně.
Kohout si ale zřejmě jen vybírá oddechový čas. Poslal přihlášku do Dělnické strany sociální spravedlnosti - a čeká od jejího ústředí na schválení svého přijetí. Zřejmě doufá, že se přes radikální stranu dostane do krajského zastupitelstva. Několikrát vyhlásil, že se chce stát hejtmanem.
Podle politologů ale nemá šanci.

Problémy na Šluknovsku vyhrotily také spory mezi některými lidmi a politiky. Například Kohout již několik týdnů tvrdí, že si ho radní kraje Petr Jakubec najímal na špinavou práci, za kterou ho tajně platil. Jako důkaz Kohout ukázal obálky. Jakubec to ovšem odmítá, oba na sebe podávají žaloby, Kohout chce sto tisíc.

Děčínská ČSSD v tomto sporu zřejmě věří Jakubcovi, o víkendu ho totiž znovu nominovala do krajských voleb příští rok na podzim - z Děčína půjde na druhém místě kandidátky hned za děčínským primátorem Františkem Pelantem.

„Jsem z toho zděšený,” říká Kohout. „Poskytl jsem zvukovou nahrávku, že se mnou Jakubec spolupracoval, a stejně jim to nestačilo? Teď už to přece pan Jakubec nemůže zapírat!” dodává.

To, že Petr Jakubec nemá v politice co dělat, si kromě Kohouta myslí i Stana zelených. V pondělí ho totiž veřejně vyzvala k odstoupení ze všech funkcí.

„Hlavním důvodem není jen nekompetentní reforma středního školství s nesmyslným slučováním středních škol, ale zejména jeho praktiky politického ovlivňování například v kauze litoměřického gymnázia, neschopnost komunikace a prokázaná spolupráce s Lukášem Kohoutem. Krajský radní zodpovědný za školství je velmi negativním vzorem pro naši mládež, střednímu školství škodí a měl by okamžitě odstoupit,” konstatuje Jan Hrkal, předseda krajské organizace Strany zelených.

S využitím ČTK