Velké hypermarkety v Děčíně vycházejí vstříc těm, kteří chtějí pořídit poslední vánoční dárky ještě během Štědrého dne. Budou mít totiž otevřeno až do odpoledne.

„Jsme tu pro zákazníky, proto od pondělka třináctého protáhneme prodejní dobu do půlnoci. Na Štědrý den otevřeme ještě o hodinu dříve, než obvykle. Lidé tak mohou u nás nakupovat už od šesti hodin od rána. Pokladny se pak uzavřou ve čtrnáct hodin,“ sdělil vedoucí děčínského Kauflandu Marek Novák. Pozadu nezůstávají ani ostatní děčínské hypermarkety.

„Z průzkumů trhu vyplývá, že se dva týdny před svátky zvyšuje počet zákazníků až na trojnásobek, než je obvyklý průměr. Chceme předejít frontám a přeplněným uličkám, proto pojede i před Vánocemi děčínské TESCO nonstop, na Štědrý den budeme prodávat do dvou odpoledne,“ potvrdila mluvčí společnosti Eva Karasová.

Ani prodavačky v hypermarketu Albert nemohou počítat s tím, že budou mít ve svátek volno celý den.

„S největší pravděpodobností necháme v provozu všechny pokladny, tak jak jsou lidé zvyklí. Pro poslední chybějící zboží si pak do Alberta mohou zajít do šestnácté hodiny,“ řekl mluvčí společnosti Ahold Petr Chadraba.

Na Štědrý den míří lidé do obchodů nejen pro poslední dárky, ale i pro ryze praktické věci a potraviny.

„Čtyřiadvacátého máme nejvytíženější úsek čerstvého zboží, lidé kupují pečivo, salámy, sýry a hodně zeleninu. Najdou se například takoví, kteří ještě narychlo shánějí balící papír a žárovičky na stromeček,“ sdělil s úsměvem vedoucí děčínského Kauflandu Marek Novák. Podle Nováka opozdilci nemusejí zoufat.

„Chápeme, že doba je rychlá, proto tento druh zboží nabízíme v den, kdy už jsou ve většině domácností dárky zabalené a stromek ozdobený,“ dodal Novák.

Kromě velkých obchoďáků v Děčíně, mohou zákazníci zvedat tržby na Štědrý den také Lidlu, Penny marketům nebo Bille v okolních městech.
V České Kamenici, Varnsdorfu a Rumburku budou mít supermarkety otevřeno do čtrnácti hodin. Obchodníci nezapomínají na zákazníky ani v malých obcích okresu. „Před Vánocemi mám otevřeno i o sobotách a nedělích. Na Štědrý den si u mne místní objednali zboží, tak budu prodávat celé dopoledne až do jedenácti, čekám, že přijdou místní důchodci, kteří se nechtějí trmácet nikam daleko,“ potvrdila majitelka konzumu v Srbské Kamenici Jitka Voglová. Žádné vysoké tržby před svátky neočekává, stejně jako Stanislava Kyselová, která provozuje prodejnu potravin v Ludvíkovicích.

„Zákazníci mohou přijít mezi svátky, na Vánoce zavřu. Lidé si k nám chodí stejně většinou jen pro drobnosti, velké nákupy dělají v Děčíně. Hypermarkety lákají na akce a slevy, to nemůžu nabídnout, prodělala bych,“ posteskla si Kyselová.

Na Boží hod vánoční hlásí hyper a supermarkety na Děčínsku zavřeno. Zaměstnanci si ale volno příliš neužijí. Většina prodejen totiž přivítá zákazníky už na Štěpána.