Voda. Pro někoho tak běžná věc, že si neuvědomuje její význam. Ten ale chápali naši předci. Skoro každé stavení mělo svou studnu, na návsích a náměstích stávaly kašny nebo nádrže na dešťovou vodu. Významným krajinným prvkem bývaly i studánky u cest a v lesích. Postupně začal jejich význam upadat. S posledními suchými roky se ale začíná existence studánek znovu doceňovat.

Jeden z projektů, který si dal za cíl studánky obnovit, se jmenuje Živé studánky. Financuje ho společnost Toma, která stáčí vodu z pramene v přírodní rezervaci Adršpašsko-teplických skal a ke studánkám se hlásí jako ke svým malým sestřičkám.

„Tím, že obnovujeme i další vodní zdroje ve volné přírodě, se chceme přírodě odvděčit za to, že nám na Broumovsku dává jednu z nejčistších vod ve střední Evropě. Cítíme to jako naši povinnost,“ vysvětlil marketingový manažer firmy Michal Vávřil.

Do letošního druhého ročníku anketního klání vstupují vždy tři studánky ze sedmi krajů ČR. Své zástupce má v anketě i Ústecký kraj.

Jedním z nich je Borisova studánka, která vyvěrá na úpatí vrchu Lovoš na Litoměřicku. Pěkné zákoutí na klidném místě by ale potřebovalo rekonstrukci. Je zapotřebí vyčistit odpadní propustek pod cestou a upravit i jeho ústí. Druhou studánkou, která soutěží o záchranu, je v Dolní Chřibské na Děčínsku. I ona je v dezolátním stavu. Potřebuje novou podezdívku, úpravu odtoku vody a vybudování zastřešení.

Poslední je zapomenutá studánka Pod Jáchymem na pasece jen pár desítek metrů od frekventované turistické trasy z Lipové na horu Jáchym na Děčínsku. Zde je třeba postavit přepad a odtok a studánku zastřešit, aby byla chráněná před nečistotami.

O smyslu ankety svědčí to, že čtyři z loňských šesti vítězek jsou už po rekonstrukci. Například ta v oboře u obce Květnice v okrese Praha-východ našla zapálené fanoušky v širokém okolí.

„Díky aktivitě našich občanů na sociálních sítích, mezi sousedy a přáteli, nakonec získala květnická studánka v hlasování jeden z nejvyšších počtů hlasů. Podporovaly nás i skupiny lidí z okolních obcí,“ popsala klání místostarostka Květnice Lenka Houžvičková.

Která studánka z Ústeckého kraje letos uspěje, rozhodne hlasování na webu zivestudanky.cz. To potrvá do 30. června.

Význam studánek si v posledních letech neuvědomují jen pořadatelé ankety Živá studánka, ale i mnoho místních nadšenců a starostů obcí. Ti se do oprav pouští často na vlastní pěst. Jako příklad může sloužit obec Straškov Vodochody na Podřipsku. „Nedaleko rybníku se nachází studánka, kterou jsme nechali vyčistit a upravit její okolí. Do budoucna ji vybavíme informační tabulí. V minulosti místní vodu využívali jako kojeneckou,“ sdělil starosta obce Ondřej Švec.

Další studánka se nachází přímo pod horou Říp. Pečuje o ni obec Mnetěš, čas od času nechává provést u certifikované laboratoře složení její vody, ta však není podle poslední kontroly k pití vhodná.