„Přišel takový zrzavý mladík a nesměle se dotazoval, jestli bychom mu na vybraný zámeček mohli vyrýt verš pro jeho milou. V první chvíli si myslel, že se nad tím jeho požadavkem budu podivovat. Mně to ale přišlo jako úžasný nápad. A od té chvíle se tady věnujeme nejrůznějším rytinám,“ vysvětlila Irena Masojídková, zlatnice a rytečka v jednom z děčínských zlatnictví.

Zámkových symbolů lásky, partnerských i čerstvě uzavřených manželských svazků jsou na Tyršově mostě desítky. „Myslím, že boční konstrukce lávek pro chodce je k těmto účelům docela dobře uzpůsobena. Takže i to nahrává dalším a dalším párům, aby tady daly na odiv svoji zamilovanost. Já jsem si toho povšimla až v poslední době. Zatím nic pečetit nebudu. S bývalým přítelem jsem se rozešla po pěti letech a s tím novým jsem teprve krátkou dobu,“ svěřovala se na mostě náhodná kolemjdoucí.

Do zlatnictví, které nabízí zkrášlování zámků nejrůznějšími symboly, čas od času zavítají i dvojice středního věku a nebo starší manželské páry.
„Nenápadně se o tyhle záležitosti zajímají, zatím jsou spíš zdrženliví. Některé z nich se mi už podařilo přesvědčit, že dát tímhle symbolem najevo, že mám někoho rád, na tom není přece nic špatného,“ poznamenala Irena Masojídková. Nad otázkou, jestli se ke stejnému kroku rozhodne také, chvilku váhala. Pak přiznala, že už má zámek připravený. Prozradila tak jeden z vánočních dárků, ale zároveň věří, že to může být inspirace i pro ostatní.

„Být mladší, určitě bych neváhala. Myslím, že je to pěkná symbolika. U nás zatím převažuje při uzavírání sňatků navlékání prstýnků. Jsou ale i dvojice, které z ekonomických či jiných důvodů ani prsteny nemají. Mohou se dohodnout třeba alespoň na tom zámku,“ tvrdila děčínská matrikářka Zdeňka Machačová. Bezděky si vybavila některé svazky, které neměly dlouhého trvání. „To jsou případy, kdy zámky vydrží mnohonásobně déle, než samotná manželství,“ dodala s úsměvem.

Ne každý z náhodně oslovených chodců byl zámkovými pečetěmi lásky na Tyršově mostě nadšený. Ale převažovaly vesměs chápající reakce žen i některých mužů.

Pořídit si na zábradlí společný zámek s manželem je velkým lákadlem i pro majitelku zlatnictví, kde se rytinám věnují.

„Nebude to dlouho trvat a půjdeme oba do důchodu. Mohlo by to být také taková symbolika. A nebo využijeme životního jubilea, příští rok oslavíme čtyřicet let manželství. To je rubínová svatba, kterou má pečetit věnovaný prsten s rubínem. Zámek s rytinou bude levnější. Ale nechám to rozhodnutí na manželovi,“ tvrdila s úsměvem Božena Špičková.