Již dřív shodil ze stolu námitku z Jiříkova, vyřídit ještě musí tu ze Šluknova. Říjnové hlasování napadli dva zástupci KSČM. Noviny s klamavým obsahem vydané některými volebními stranami se velmi podobaly oficiálním městským novinám.

„Mnoho občanů bylo podle těmito novinami zmateno a posuzovalo své volební preference pod vlivem atmosféry vyvolané předvolebními novinami,“ uvedl pro Deník Zdenko Hrabal, jeden ze stěžovatelů.

Námitka měla opodstatnění také podle dosavadního benešovského starosty Filipa Ušáka. Ten si byl osobně vyslechnout ve středu dopoledne rozsudek krajského soudu, který stížnost zamítl.

„Ústní zdůvodnění mi přijde příliš formalistické, soud vůbec nepřipustil, že by se mohly obě tiskoviny podobat. Čekal jsem, že soud námitku zamítne, ale očekával jsem, že se s věcí lépe vypořádá,“ řekl Filip Ušák.

Vydavatelé Benešovského předvolebního speciálu chápali dosavadního starostu Ušáka a jeho volební Koalici PRO Benešov jako velkého komunálního rivala a proto se v předvolební tiskovině zaměřili i na toto hnutí. Podle Pavla Urxe, lídra Benešovský patriotů, dopadlo projednání podle jejich předpokladů.

„Po pondělním ústním projednání před soudem jsme takový výsledek očekávali, podle našich právních zástupců to ani jinak dopadnout nemohlo,“ řekl Urx. Ten by mohl být jedním s kandidátů na příštího starostu Benešova. Zda tomu tak opravu bude, určí podle jeho slov jednání v příštích přibližně dvou týdnech.

Odmítl také, že by strany, které Benešovský speciál jakkoliv porušily zákon. „Dávali nám za vinu, že jsme vydali noviny podobné Benešovským novinám. My jsme vydali volební materiál a volební materiály jsou určené k tomu, aby ovlivňovaly mínění voličů. Takže si myslím, že jsme nikde neporušili žádný zákon,“ dodal Pavel Urx.

Vyhlášením rozsudku začala běžet lhůta pro svolání ustavujícího zastupitelstva, které si zvolí nové vedení města. „Velmi předběžně uvažuji o tom, že jej svolám na čtvrtek 22. listopadu,“ doplnil dosavadní starosta Benešova Filip Ušák.

Ten svůj post s největší pravděpodobností neobhájí. Kromě jeho vlastní Koalice pro Benešov, která získala necelých 30 procent hlasů, jej totiž žádné další zvolené uskupení nepodporuje.

Ve středu krajský soud řešil také stížnost na volby v Bílině na Teplicku. I tu shodil ze stolu. Dohromady dorazilo na ústecký krajský soud z celého kraje téměř 40 protestů proti průběhu voleb.

Již dříve krajský soud zamítl námitku proti průběhu voleb v Jiříkově. Tam se Spolku přátel Jiříkova a Filipova nelíbilo, že u dvou u dvou lidí z Nezávislých kandidátů města Jiříkova nebylo uvedeno, kdo je navrhl. Soud ale tuto námitku odmítl mezi prvními krátce po jejím podání.

Podle výroku soudkyně Markéty Lehké se totiž na soud neobrátila oprávněná osoba. Ve volbách sice kandidovalo uskupení s názvem Spolek přátel Jiříkova a Filipova, proti volbám ale protestoval prostřednictvím svého tajemníka stejnojmenný zapsaný spolek. Na soud se mohl obrátit pouze volební zmocněnec kandidujícího sdružení.