Zatímco loni Křišťálové špendlíky získaly nejlépe hodnocené restaurace a kavárny, letos ocenění putuje nejlépe hodnoceným hradům a zámkům ve všech českých krajích. V Ústeckém kraji jsou dalšími nejlépe hodnocenými hrady Hněvín a Střekov. „Pozitivní hodnocení od návštěvníků naznačuje, že zámek poskytuje nejen historickou a kulturní hodnotu, ale také skvělý zážitek a služby. Je to také známka toho, že zámek klade důraz na kvalitu služeb a spokojenost návštěvníků. Pro mě osobně je to poděkování pro celý zámecký kolektiv, kterého si moc vážíme,” řekla ředitelka děčínského zámku.

Křišťálové špendlíky vyrábí ve sklárně v Kamenickém Šenově a odkazují nejen na špendlíky v Mapách Google, ale současně i na domácí sklářskou tradici. Stejně jako loni je navrhlo české studio Klimchi. „Cenu sice předává Google, je to však spíše ocenění ze strany návštěvníků, kteří hrad nebo zámek navštívili a zanechali na Mapách pozitivní hodnocení. Těší nás, že můžeme ukázat krásy regionu,“ vysvětlila mluvčí společnosti Google Iva Fialová.

Veganská jídla z děčínského bistra Les.
Levné, a přesto kvalitní obědy na Děčínsku? Není to mýtus. Víme, kde jsou

Letos byly oceněné památky vybrány na základě několika kritérií, mezi které patřil počet hvězdiček, celkový počet recenzí a správně vyplněný profil na Mapách a ve Vyhledávání Google ke konci května 2023. Křišťálový špendlík na závěr prázdninové sezóny postupně obdrží hrady a zámky v každém kraji Česka. Kompletní seznam bude znám na přelomu srpna a září, lidé jej najdou na www.kristalovyspendlik.cz.

Historie zámku Děčín sahá až do 10. století, kdy na jeho místě stálo dřevěné hradiště k ostraze labské obchodní cesty. Ve 13. století ho nahradil kamenný hrad, který v 16. století saský rod rytířů z Bünau postupně přestavěl na renesanční zámek. Dnešní podobu ovšem získal v době, kdy ho vlastnil hraběcí rod Thun-Hohenstein (v letech 1628–1932), od kterého ho v roce 1932 koupil stát a umístil do zámku armádu. V roce 1991 převzalo zámek město, které zchátralý objekt zrekonstruovalo.