Někdy až desítky nahozených prutů, rybáři posedávající na břehu nebo postávající opření o zábradlí. Doposud naprosto běžný obrázek Zámeckého rybníka v Děčína. Od začátku března si zde ale rybáři nezachytají. Může za to zanedbaná údržba rybníku v centru města. „Místy je jen půl metru vody, nahazovat musím až tam, co teď plave ta kachna,“ ukazuje rybář Emil na místo téměř v polovině rybníku. Na děčínský Zámecký rybník si přijel zarybařit z Nového Boru.
Právě kvůli nízké hladině vydal rybářský svaz zákaz lovu na tomto oblíbeném revíru. Naplavenin je v rybníku tolik, až se na některých místech tvoří ostrovy, na kterých s oblibou vysedávají vodní ptáci. „Když je nízký vodní sloupec, může být problém s kvalitou vody, může to promrzat, ryby mohou hynout,“ vysvětluje mluvčí severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský, proč byl vydaný zákaz rybolovu.
Rybáři se tak budou muset pro příští měsíce, ale spíše roky, přesunout na jiné revíry. Čeká to i pana Emila. „Budeme jezdit do České Lípy, kde jsou tři místa, kde se může chytat. Peklo, Sirka a koupaliště,“ dodává novoborský rybář.Aby se mohli rybáři na Zámecký rybník znovu vrátit, je potřeba rybník odbagrovat a opravit hráz. Naposledy prošel rybník revitalizací v 80. letech, kdy jej město nechalo vyčistit.
Projekt a odhady
Děčín si nechal zpracovat v roce 2022 projektovou dokumentaci řešící opravu hráze a vybagrování. Podle předloňského odhadu měla oprava vyjít na 98 milionů. Je možné očekávat, že po dvou letech bude výrazně vyšší. „Městu se nepodařilo sehnat žádný dotační titul, který by byl vhodný přímo pro zámecký rybník, a to kvůli složení sedimentu. Bude tedy nutné odbahnění uhradit z rozpočtu města, termín zatím není jasný,“ uvedl mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.
Bahno na dně Zámeckého rybníka je totiž klasifikované jako nebezpečný odpad. Vodní nádrž napájí Ploučnice, která byla v minulosti na Českolipsku využívaná v uranových dolech.O opravě výrazné vodní plochy v centru Děčína radnice uvažuje již mnoho let, pravidelně se požadavek na financování objevoval v městském rozpočtu. Nejprve na 30, později na 50 milionů.
Město ale nechtělo vydat tak velkou částku ze svého rozpočtu a čekalo na vhodnou dotaci. Nakonec pravděpodobně zaplatí za odbahnění rybníka a opravu hráze nejméně trojnásobně více.
Zámecký rybník. Vodní plocha je nedaleko zámku již mnoho století. „Se založením města na Mariánské louce byl vybudován rybník (Mlýnský, nyní Zámecký) a u něj obilný mlýn, který v 16. století prodalo město vrchnosti,“ přibližuje vznik Zámeckého rybníka Hana Slavíčková ve své knize Děčínská zastavení. Město na Mariánské louce vzniklo v poslední třetině 13. století a vydrželo zde přibližně sto let. Od 20. let 20. století využívali Děčínští Zámecký rybník jako koupaliště, odtud název ulice U Plovárny. Koupaliště sloužilo veřejnosti i k tréninku členů děčínsko – podmokelského plaveckého spolku.