Problémy nejen s kvalitou vody trápí rybník v centru Děčína dlouhé roky. Magistrát se proto rozhodl rozprášit po hladině rybníku speciální přípravek. „Pomůže k redukci množství fosforu ve vodě díky speciálním bakteriálním kmenům, minimalizování škodlivých plynů amoniaku a sirovodíku, odbourání sinic z vodního prostředí, k výraznému snížení vyskytující se zelené řasy nebo stabilizaci oxidačně redukčního potenciálu, který komplexně signalizuje kvalitu vody,“ vysvětluje mluvčí děčínského magistrátu Luděk Stínil.

Během letošního léta plánuje radnice rozprášit v několika vlnách 92 kilogramů speciálního přípravku, jehož pořízení vyšlo na více než 140 tisíc korun. Výhodou využité metody čištění je absence chemie, je totiž založen na bakteriálním základu. Přesto bude úřad monitorovat kvalitu vody. „Před aplikací přípravku a po ní se také provádí odběr vzorků povrchové vody Zdravotním ústavem se sídlem Ústí nad Labem,“ doplnil Stínil.

Rybník čeká ale mnohem zásadnější zásah, potřebuje kompletní rekonstrukci za více než 100 milionů korun. Na tu má město již připravený projekt, problémem jsou ale peníze.

Děčín se proto snaží hledat vhodnou dotaci, která by pokryla významnou část nákladů. Doposud byly ale k dispozici dotace dosahující jednotek milionů, maximálně deseti milionů. Jednou z takových dotací se zabývali děčínští zastupitelé ve čtvrtek 27. června. Na základě doporučení rady města se ji rozhodli nepřijmout, znamenala by totiž výdaje z městské pokladny ve výši nejméně 89 milionů korun.

Bahno jako nebezpečný odpad

O opravě výrazné vodní plochy v centru Děčína radnice uvažuje mnoho let, pravidelně se požadavek na financování objevoval v městském rozpočtu. Nejprve na 30, později na 50 milionů. Město ale nechtělo vydat tak velkou částku ze svého rozpočtu a čekalo na vhodnou dotaci.

Nakonec pravděpodobně zaplatí za odbahnění rybníka a opravu hráze nejméně trojnásobně více. Bahno na dně Zámeckého rybníka je totiž klasifikované jako nebezpečný odpad. Vodní nádrž napájí Ploučnice, která byla v minulosti na Českolipsku využívaná v uranových dolech.

Zámecký rybník
close Labutě se vrátily na Zámecký rybník v Děčíně. info Zdroj: Deník/Alexandr Vanžura zoom_in Vodní plocha je nedaleko zámku už mnoho století. „Se založením města na Mariánské louce byl vybudován rybník (Mlýnský, nyní Zámecký) a u něj obilný mlýn, který v 16. století prodalo město vrchnosti,“ přibližuje vznik Zámeckého rybníka Hana Slavíčková ve své knize Děčínská zastavení. Město na Mariánské louce vzniklo v poslední třetině 13. století a vydrželo zde přibližně sto let. Od 20. let 20. století využívali Děčínští Zámecký rybník jako koupaliště, odtud název ulice U Plovárny. Koupaliště sloužilo veřejnosti i k tréninku členů děčínsko – podmokelského plaveckého spolku.