Rozhodnutí neobnovit po katastrofální povodni v roce 2001 koupaliště pod děčínským zámkem vyvolalo v Děčíně rozdílné reakce. Mnoho lidí přeměnu Mariánské louky v park nevítalo. Mnozí z nich stále mají ke koupališti v podzámčí blízký vztah.

„Tam neřádily žádné bagry a buldozery, ale to koupaliště se rodilo z potu a mozolů lidí, ke kterým patřil i můj děda. Chodil tam pomáhat s krumpáčem. Děda už nežije, ale mrzí mě i za něj, že koupaliště navždy zmizelo,“ zalitovala Marie Houdková.

Studii podzámčí si prohlédněte ZDE>>>

Zátopová oblast

Jenže místo leží v zátopové oblasti a peníze, jež by město vložilo do mnohamilionové rekonstrukce by mohla odnést další velká voda. A navíc odborníci tvrdí, že Děčín je architektonicky zajímavou oblastí, která nabízí všechny předpoklady k rozvoji moderního města. „Právě oblast podzámčí je lokalitou, která by měla tyto děčínské přednosti následnými úpravami znásobit,“ zdůraznil už při zadání studie architekt Josef Bujárek.

Ani park nebude stát malé peníze. Proměny Mariánské louky, zámeckého severního parku, jižních teras a obou nádvoří zámeckého areálu mají vyjít až na sto třicet milionů korun Architektonickou studii už na děčínském magistrátu představil Výzkumný ústav pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích.

Pomůže dotace

Mně se ta studie moc zamlouvala hlavně proto, že navrhuje nové komplexní řešení a uspořádání daného území, které se tak podaří výrazně,“ připomněl radní Valdemar Grešík zvolený do zastupitelstva z kandidátky Volba pro město. Právě toto uskupení ve svém volebním programu slibovalo jiné využití Mariánské louky a přilehlého parku, než návrat povodní zničených bazénů a další vybavenosti koupaliště.

Děčín by sám tak rozsáhlou investici nezvládl, použije na ní peníze, jež získal v rámci dotace na Integrovaný plán rozvoje města. Dotace číní více než půl miliardy korun, obnova podzámčí s dalšími úprava zámeckých zahrad a teras vyjde na 130 milionů korun

V rámci revitalizace parku na Mariánské louce a zámeckých zahrad dojde mimo jiné k vybudování několika menších hřišť a dětských atrakcí, na louce se počítá s vytvořením vodní plochy . Bude tam zahradní restaurace a nebo kavárna a park bude propojen s rekonstruovanými zámeckými zahradami lávkou přes náhon řeky Ploučnice.

V podzámčí vyroste možná i podzemní parkoviště

„Ta studie mě doslova nadchla. Odborníci využili členitosti terénu nejbližšího okolí zdejšího zámku a navrhují úpravy, které mohou proměnit dotčenou oblast v jedno z nejkrásnějších míst nejen na území Děčína, ale i v celém regionu a možná i v republice,“ pochvaloval si zamýšlené změny zámku a podzámčí primátor Vladislav Raška.

Jednou z navrhovaných úprav podzámčí je vybudování podzemního parkoviště pod skalními svahy za trafostanicí v Zámecké ulici.

„To je jedna z významných součástí studie. Projekt sice prodraží. Ale zkušenosti odborníků napovídají, že vytváření podobných areálů, jaký by měl vzniknout i v Děčíně, se prostě bez blízké dostupnosti parkování neobejde,“ připomněl Valdemar Grešík. Má za to, že v případě úspěšné realizace projektu se děčínský zámek s přilehlým upraveným okolím stane jedním z nejatraktiv­nějších odpočinkových míst mezi saskými Drážďanami a Prahou.