Prorektor Univerzity Karlovy, ředitelé odborů Národní knihovny či Národního muzea, kasteláni z Čech i Německa. Ti všichni podepsali dopis na podporu odvolané ředitelky děčínského zámku Ivety Krupičkové. Sbírání podpisů stejně jako termín pro podání přihlášek do výběrového řízení skončil ve středu.

Výzvu žádající přehodnocení odvolání ředitelky děčínského zámku Ivety Krupičkové a následného vyhlášení výběrového řízení podepsalo do čtvrtečního odpoledne na internetu 800 lidí. Dalších více než 2300 lidí ji podepsalo v papírové podobě. Podpisy sbírali autoři výzvy po odvolání Krupičkové necelé dva týdny. „Mezi signatáři výzvy je i celá řada významných osobností, jejichž podpory si velmi vážíme,“ uvedla jedna z organizátorek akce Michaela Dopitová.

Jedním z prvních, kteří výzvu podpořili, byl profesor Jan Royt, prorektor pro tvůrčí a ediční činnost Univerzity Karlovy. Svůj podpis připojila také ředitelka ústeckého ústavu slovansko-germánských studií Kristýna Kaiserová nebo ředitelka zámku Weesenstein Andrea Dietrich stejně jako vedoucí oddělení zámeckých knihoven Národního muzea Petr Mašek.

Podepsané archy plánovali autoři předat primátorovi a dalším radním na čtvrtečním jednání zastupitelstva na Střelnici. To skončilo až po uzávěrce dnešního vydání Deníku. Zároveň chtěli zastupitelům přečíst otevřený dopis týkající se zámku.

K řadě podporovatelů Krupičkové se ústy Thomase Thuna postavila i děčínská linie rodu Thunů, kterým zámek až do roku 1932 patřil. Kromě Thomase Thuna se za Ivetu Krupičkovou postavila také polská europoslankyně Róza Thun nebo literární kritička Franziska Thun-Hohenstein, která žije v Berlíně.

Odvolání ředitelky se nelíbí ani Děčínsko–podmokelské vlastivědné společnosti, která ještě jako Iniciativa pro děčínský zámek stála na začátku století u jeho oživení. Podle jejího předsedy Otto Chmelíka se zámek stal dominantou města a jeho tlukoucím srdcem, za což sklízí obdiv v celé Evropě.

„O děčínském zámku se mluví jako o bájném ptáku Fénixovi, který vstal z popela. Vlastně to je zázrak. Zázraky se ale dějí právě díky takovým lidem, jako je Iveta Krupičková,“ vysvětlil důvody nespokojenosti Chmelík, který je zároveň opozičním zastupitelem za Volbu pro Děčín.

Ředitelka zámku Iveta Krupičková krátce po svém odvolání vydala prohlášení, ve kterém poděkovala za dosavadní podporu. „Velice mě těší podpora od občanů Děčína i od návštěvníků a přátel děčínského zámku, velmi si jí vážím a děkuji za ni. Je to pro mě informace, že jsem dosud dělala svou práci dobře,“ uvedla v prohlášení s tím, že i podpora od veřejnosti byla jedním z důvodů, proč se do výběrového řízení přihlásila.

Ivetu Krupičkovou odvolala rada města z čela zámku, který je městskou příspěvkovkou, v polovině května. Následně vyhlásila výběrové řízení, které bylo otevřené pouhé dva týdny. I to je terčem kritiky, protože výběrová řízení na mnohem méně významné pozice trvají i měsíc. Pokud se jedná o manažerské pozice, tak soukromé společnosti nezřídka hledají i měsíce, aby získaly nejlepšího kandidáta.