Skoro třicet milionů korun v polovině devadesátých let stála oprava střechy děčínského zámku, kterou tehdy zajišťovala děčínská firma Marboro. Peníze spadly doslova do černé díry. Střecha za zhruba deset letech dosloužila. Nikdo nebyl hnán k odpovědnosti, jen firma Marboro, dnes už neexistující, musela vracet v rámci reklamace asi dva miliony korun za nekvalitně odvedenou práci.
Kurátor zámeckých mobiliárních fondů František Šuman připomněl, že firma tehdy položila naprosto nevhodnou vláknocementovou krytinu. Byla sice moderní, ale pro historickou budovou naprosto nevhodná. „Omyl při volbě materiálu šel ruku v ruce s neodborným provedením některých prací. Výsledkem bylo jen to, že nová střecha poškodila celkový vzhled zámku a poměrně brzy přestala plnit svou základní funkci, tedy ochranu před dešťovou vodou. Na řadě míst zámku zatéká, v některých případech voda poškodila již opravené části,“ řekl Šuman. Jediným řešením daného stavu je podle něj kompletní výměna krytiny a návrat k původnímu materiálu, a to k pálené tašce.
A to se také stane. Kolik to bude celé stát, zatím není jasné. Už loni, kdy opravy začaly, za ně město zaplatilo pět milionů korun, momentální práce vyjdou na dalších pět. „Celkovou částku odhaduji na šedesát milionů korun, částka je tak vysoká právě kvůli tomu, že střecha bude z pálených tašek, na budovu se nejen hodí, ale hlavně vydrží dlouhá desetiletí.“ řekl děčínský radní Valdemar Grešík, jenž má zámeckou problematiku na starost.
Zřejmě na podzim začne oprava střechy také nad zbývající částí jižního křídla, kde je v současné době v plném proudu rekonstrukce fasády. V rámci probíhajících prací zmizí i nevzhledné vikýře, které byly nad jihovýchodním křídlem vybudovány také v první polovině devadesátých let, kdy se ještě počítalo s tím, že zámek bude sloužit jako hotel. Prostory, které jejich vybudováním vznikly, nikdy nebyly dokončeny a tudíž ani využívány.