„Já se ale fakt docela těším. Na spolužáky a na to, že se zase budeme scházet v naší školní kapele," tvrdí jedenáctiletá Tereza Bugárová z děčínské Letné. Hudba patří k jejím největším koníčkům. Na zahradě rodinného domu co chvíli střídá akustickou a basovou kytaru.

„Těch zájmů mám víc. Během školního roku chodím dvakrát týdně ještě na aerobik a také jezdím na farmu Hany Bačkovské do Březin na koně. S těmi jsem prožila i část prázdnin. Bylo to moc fajn," připomíná.

„Koně miluje odmalička. Není to zrovna levná záležitost, zvláště, když jsme pořizovali potřebné vybavení. To tisícovky jen lítaly. Ale ve všech zájmech dceru podporujeme. Měla samé jedničky, a kdyby byl prospěch horší, tak by se musela některých zálib zříci," říká maminka Ivana Bugárová.

Otec Ludva souhlasně přikyvuje.

„Myslím, že manželka bývá přísnější. Já, jak už to u vztahu tatínků k dcerám bývá, jsem asi ten mírnější. Ale zároveň jsem pyšný na to, že se Terezka dobře učí a má skvělé zájmy."

V jedenácti letech má Tereza ještě dost času na přemýšlení o tom, jakou životní profesi si zvolit.

„Já vím, že nakonec může být všechno úplně jinak. Ale protože mám ráda zvířata, tak by se mi docela zamlouvala práce veterinářky. Nebo učitelky. Mám ráda matematiku a hudebku, to by mohly být předměty, které bych docela ráda vyučovala," svěřuje se. Prohrábne struny akustické kytary a spustí jednu z písniček zpěvačky Terezy Kerndlové. Chechtá se, že jí to zrovna moc nejde a sáhne po basovce. Tu má půjčenou ze školy.

„Je to zhruba deset let, kdy jsme rozšířili výuku hudební výchovy. Mnohé děti se tak zapojily do školní kapely YXES JOKE. Škola jim zapůjčuje i nástroje, aby na ně mohly hrát i doma," vysvětluje ředitel děčínské ZŠ Na stráni Vít Průša. „A Terezka Bugárová je fakt šikovná," chválí.

Terezka se za školní šprtku nepovažuje.

„I když jsem měla samé jedničky, tak některé předměty zrovna nemiluji. Platí to třeba o českém jazyce. S gramatikou hodně bojuji a asi ještě budu zápolit. Jenže vím, že když přijdou špatné známky, bude to znamenat stopku pro mé koníčky," uzavírá jedenáctiletá dívka.