Z Děčína by v dohledné době mohly zmizet všechny hrací videoterminály. Ústavní soud totiž ve čtvrtek vyškrtl z novely loterijního zákona ustanovení, které umožňovalo provozovat výherní terminály povolené ministerstvem financí až do konce roku 2014. Zástupci radnic nyní mohou díky tomuto rozhodnutí Ústavního soudu sami rozhodnout o videoterminálech –  a případně je z měst a obcí vymýtit.

Rozhodnutí Ústavního soudu ministerstvo financí vítá.

„Samozřejmě jej budeme respektovat," uvedl jeho mluvčí  Jakub Haas.

Město Děčín teď možná bude přepracovávat chystanou vyhlášku.

Automaty nechceme!

Před více než rokem a čtvrt Děčín schválil vyhlášku, která zcela zakazuje provozování hazardu ve městě.

Od 1. ledna letošního roku jsou díky nové vyhlášce klasické automaty 
v Děčíně minulostí. Pokud by zůstala tato vyhláška v platnosti, zmizely by z města do několika měsíců z heren i všechny videoterminály.

Ministerstvo zřejmě bude muset neprodleně rušit ta povolení, která se ocitnou v rozporu s obecními vyhláškami.

„Napadené ustanovení zasahuje do ústavně garantovaného práva obcí na samosprávu, přičemž tento zásah nesledoval legitimní cíl," stojí v nálezu soudce Miloslava Výborného.

Legitimním cílem přechodné lhůty prý nejsou ani očekávání provozovatelů, kteří prý měli počítat s rizikem změny podmínek loterijního podnikání, ani obavy státu z arbitráží. Podle Ústavního soudu neměly být terminály proti vůli obcí nikdy povolovány.

Co s tím 
udělá Děčín?

Jestli této možnosti Děčín využije, ale není jasné. Před časem začal připravovat novou vyhlášku regulující hazard, kterou již posvětilo ministerstvo vnitra a nyní čeká na definitivní schválení na zastupitelstvo města.

„Již schválená, námi připravená, vyhláška ministerstvem vnitra tento stav neřešila, a proto je otázkou, jak se k tomu politické vedení postaví a zda bude regulovat tento druh přístrojů. Znamenalo by to připravenou vyhlášku přepracovat," uvedl děčínský primátor František Pelant.

Podle dříve dostupných informací měla vyhláška ještě zpřísnit pravidla pro provoz heren a upravit provozní dobu i počet automatů na jednom místě. Taková úprava 
by ale po vyhlášení nálezu Ústavního soudu byla zbytečná.

Již v době, kdy se současná děčínská vyhláška připravovala, budila značné emoce mezi zastánci i odpůrci regulace hazardu. Nejinak je tomu i dnes.

„Nepovolila bych ani jeden automat. Co platí nová vyhláška, tak je u nás v ulici klid, jelikož do herny skoro nikdo nechodí, takže zakázat úplně," pochvaluje si regulaci 
hazardu v Děčíně Hana Pavlisová.

Odpůrci regulace a úplného zákazu heren v Děčíně naopak argumentují tím, že kvůli zákazu přijdou lidé o práci.

„Jako občan s tím souhlasím, na druhou stranu je mi líto dalších lidí, kteří díky zavírání heren přicházejí o místo, a taky škoda peněz, které z heren putují do městského rozpočtu, pár chodníků by se z nich určitě dalo opravit," uvedla na Facebooku Děčínského deníku Iva Táborová.

O zákaz heren bojovali dlouho také v nedalekém Benešově nad Ploučnicí. Po mnoha jednáních se nakonec opozice s vedením radnice dohodla na kompromisu, který hazard ve městě výrazně omezil. Iniciátor regulace hazardu v Benešově nad Ploučnicí tak nález Ústavního soudu přivítal.

„V nálezu se de facto říká, že právo obce na samosprávu, tedy si svobodně rozhodnout, zda obec chce, či nechce hazard, je nadřazené zájmu „hazardních lobbistů" procedurálně obcím komplikovat život s odejímáním povolenek," říká benešovský zastupitel Filip Ušák s tím, že na nejbližším zastupitelstvu města navrhne usnesení, ve kterém bude požadovat okamžité zrušení povolení pro provozování videoterminálů.

„Obce hazard vždy regulovat mohly a teď je jen na nich, jak budou důsledné ve znění svých vyhlášek i v trvání 
na vymahatelnosti," dodává Ušák.

Na Ústavní soud se obrátily Klatovy
Ústavní soud svým nálezem na zrušení části loterijního zákona vyhověl návrhu města Klatovy, podle kterého norma bránila obcím v účinné regulaci hazardu. Ministerstvo zřejmě bude muset neprodleně rušit ta povolení, která se ocitnou v rozporu s obecními vyhláškami. Nález se dotkne desítek tisíc zařízení.