První větší potíže přinesl protikuřácký zákon na Děčínsku. Lidé si čím dál častěji stěžují na rušení nočního klidu, majitelům podniků pak kuřáci postávající před vchodem odhánějí další zákazníky. Problém je to především pro zařízení, která nemají předzahrádky, a kuřáci tak postávají přímo na ulici.

Své o tom ví i majitel hospody v České Kamenici Viktor Vorba. Jeho restaurace totiž sousedí s vlakovým nádražím. „Nevypadá to vůbec dobře, když se deset kuřáků vyhrne před hospodu a z vlaku vyjde rodina s dětmi. Normálně by si dali nějakou limču, ale kvůli nim sem nejdou,“ postěžoval si Vorba.

Podle něj problém nastal už v létě. „Chodily mi na terasu maminky s dětmi. Mám tam pro ně zázemí, maminky si popovídají a děti si hrají třeba na pískovišti. Mezi nimi teď byli v létě i kuřáci, kteří by jinak byli uvnitř v hospodě. A ti jim kouřili pod nos. Ta lidská slušnost, že si dříve kuřák nezapálil tam, kde byli i nekuřáci, se zákonem zmizela. Maminky sem přestaly chodit,“ pokračoval Vorba.

„Já osobně jsem přesvědčen o tom, že zákon diskriminuje nekuřáky. Ke mně chodí tři a dostávají to sežrat,“ dodal rozhořčeně.

S podobným názorem se přidala i provozní dvou hospod v Děčíně a Ludvíkovicích Kateřina Říhová. „Takto postavený zákon je citelný zásah do vlastnických práv a podnikání. A další věc je, že nedokážeme ovlivnit hluk kouřících lidí venku u provozovny v centru města,“ řekla Říhová. Dodala, že se oba její podniky potýkají s mírným úbytkem hostů.

RUŠÍ VENKU LIDI

Protikuřácký zákon, platný od loňského května, není na obtíž pouze majitelům hospod, ale i strážníkům. Zvýšený počet výjezdů kvůli rušení nočního klidu eviduje například městská policie v Rumburku i v Děčíně.

„Klienti těchto zařízení jsou nuceni chodit kouřit ven, kde se v nočních hodinách jejich komunikace rozléhá po okolí intenzivněji než v denních hodinách, a ruší tím ostatní,“ řekl velitel rumburské městské policie Waldemar Kotmel.

Strážníci podle něj řešili loni přibližně o sedm desítek událostí více než předloni. Za jejich nárůst může právě rušení nočního klidu kuřáky. Hlídky je vyřešily pokutou nebo napomenutím. K nejvíce událostem vyjíždějí rumburští strážníci o víkendech, v jeden den i šestkrát.

„Je však nutno konstatovat, že nemalý počet oznámení související s touto problematikou nedosahuje intenzity opravdového rušení nočního klidu. Hlídky jsou často volány i na případy, kdy se kuřáci před podniky baví běžnou formou hlasového projevu a ve skutečnosti se nejedná o intenzitu hluku, který by bylo možno označit za přestupek,“ vysvětlil Kotmel.

V Děčíně se stížnosti na hluk před hospodou objeví minimálně jednou za týden. „Často se to ale nedá považovat za rušení nočního klidu, lidé si jen normálně povídají. Strážníci tam přijedou a upozorní je, že i hovor může být v noci více slyšet,“ řekl zástupce ředitele děčínských strážníků Tomáš Pavlík.