Vedení děčínské radnice, které návrh předložilo, tak chce zabránit možným spekulacím se zahrádkami. Zákaz prodeje zahrádek v koloniích se ale nelíbí části opozice, ani zahrádkářům.

Do čtvrtečního jednání si mohli zahrádkáři koupit zahrádky, na kterých hospodaří mnohdy i desítky let, za 75 korun za metr čtvereční. To je ale nyní již minulostí. Zastupitelé totiž změnili pravidla pro prodej městského majetku.

„Chceme zabránit tomu, že se zahrádkami spekuluje. Případně tomu, aby se ze zahrádek obratem ruky staly stavební parcely, na kterých vyrostou domy," říká děčínská primátorka Marie Blažková 
k novému omezení. Dodala, že zahrádkářům jejich zahrádky nikdo nebere. Podle náměstka primátorky Jiřího Anděla se ale stává, že krátce po prodeji zahrádky z městského majetku se na ní objeví cedule 
s oznámením prodeje. Ale za cenu několikanásobně vyšší, než ji dotyčný koupil od města.

Se zákazem prodeje nesouhlasili někteří opoziční zastupitelé.

„Měli jsme si s tím dát větší práci a tam, kde je velká část zahrádek již rozprodána, prodat i zbytek, pokud bude zájem. Nechat tyto kolonie částečně rozprodané je nesmysl," říká zastupitel Pavel Sinko 
s tím, že nemá problém s tím, aby se zahrádky neprodávaly v koloniích, kterých se prodeje zatím nedotkly a jsou celé ve vlastnictví města.

To se týká například kolonie na Letné. Ta je navíc podle Sinka vedena i jako územní rezerva pro stavbu případných rodinných domků.

V některých koloniích totiž vlastní většinu pozemků již samotní zahrádkáři, mnohdy má zahrádkářský svaz, nebo přímo konkrétní lidé, ve vlastnictví také příjezdové cesty. Městské pozemky jsou tak nyní prakticky odříznuté a není k nim přístup přes pozemky ve vlastnictví Děčína.

Pro zahrádkáře, kteří jsou
v nájmu na městských pozemcích a měli zájem o koupi, je změna zásad pro prodej městských pozemků nepříjemná.

„Zatím k tomu není mnoho co říct, je potřeba se se změnou nejprve seznámit. Ale zahrádkáři dlouhodobě udržují de facto cizí pozemky, investují do nich mnohdy nemalé peníze," říká okresní předseda Českého zahrádkářského svazu v Děčíně Jan Čákora.

Podle něj bude mnohem důležitější, jaké změny navrhne město v nájemních smlouvách k jednotlivým zahradám. V současné době se totiž nájemné zahrad liší.

„Důležitá je také délka trvání nájemních smluv. Nejhorší varianta je na dobu ne-určitou s výpovědní lhůtou dva měsíce po ukončení produkčního období. To vlastně nebude rok, kdy nebudou mít zahrádkáři na pronajatých zahradách strach z toho, že je to jejich poslední rok," dodává Čákora s tím, že se v řadě kolonií opravdu objevují plachty s nabídkou prodeje jednotlivých zahrad. Jenže cena je natolik vysoká, že příliš velký zájem o tyto zahrady není. Po započtení ceny zahradní chatky se cena takových zahrad pohybuje i mezi 150 a 200 tisíc korun.