Zahrádkářům, sadařům a pěstitelům všeho možného už začala sezona. Díky několika kalendářně ještě zimním dnům, kdy však denní teploty atakovaly 20 stupňů, začala optimisticky. Vrásky na čele jim ale naskočily tento týden. Teploměry totiž ráno mnohde ukázaly hodnoty mírně pod nulou. Lidé tak mají obavy o své už nakvetlé stromy, aby jim neumrzly.

Z meruňky obsypané květy se těší například Miloš Mašek z vísky Štěrbina na Teplicku. Různých ovocných stromků má u svého domu několik desítek. „Když se povede rok, tak je to paráda. Je tu příznivé mikroklima podobné tomu na Litoměřicku,“ sdělil Mašek. Tento týden však s obavou sleduje počasí a doufá, že mráz květy nepoškodí.

To, že v těchto dnech úřadoval na nejedné zahrádce „šedivák“, tedy mrazík, je zjevné z hodnot naměřených amatérským meteorologem Janem Píchou. Například v úterý ráno bylo v Košťanech u Teplic 0,5 stupně Celsia, mrazík minus 1,2 stupně byl v Krásné Lípě na Děčínsku. „Hodnoty byly naměřeny ve dvou metrech nad zemí, při zemi se určitě vyskytl mrazík,“ konstatoval Pícha, který provozuje dvě meteostanice - jednu ve Střelné v Košťanech a druhou právě v Krásné Lípě.

Teploty pod nulou nemají rády nejen rozkvetlé stromy, ale ani primule čili prvosenky. Tyto poslové jara nesmějí chybět na žádné zahradě či v truhlíku na balkóně. „Loni mi petrklíče umrzly, takže letos to praktikuji tak, že je mám po pěti v květináčích, které dávám na noc do garáže. Na záhonek je přesadím až po zmrzlých,“ svěřila se Jana Procházková z Ústí nad Labem.

Petrklíče kvetou od ledna až do května, jméno primula pochází ze slova primus čili první. Dříve byly nejrozšířenější žluté odrůdy, dnes jsou v obchodech k mání bílé, oranžové, růžové, červené, modré i modrofialové. Existují i odrůdy s nařasenými plnými nebo poloplnými květy. „Barevných kombinací je velký počet. Někdo má rád jednobarevnou klasiku a někdo zase kombinaci barev,“ řekl Václav Krtek ze zahradnictví Unient v Duchcově. „Rostlinku zaléváme opatrně, aby měla dostatek vláhy, ale nebyla zbytečně přemokřená. Je lepší ji umístit na chladnější místo, kde je hodně světla,“ doplnil.

Počasí v dubnuDlouhodobá průměrná teplota v ČR pro období od 1. do 28. dubna je 8,3 stupně Celsia.
Nejtepleji bylo před deseti lety, kdy průměr činil 12,6 stupně Celsia.
Naopak dosud nejnižší průměrnou teplotu zaznamenali meteorologové v roce 1980, hodnota činila 4,9 stupně.