Kolik policistů na Děčínsku vyšetřovala inspekce ministerstva vnitra neumí její mluvčí říct. Statistiky po okresech totiž nevede. „Ani to není možné. Policista může být zařazen k výkonu služby třeba v Praze a skutku se dopustí v Děčíně. Nastal by problém, zda ho zařadit do kolonky Praha nebo Děčín,“ vysvětlila mluvčí inspekce Martina Lidlová.
Děčínská policejní ředitelka Alice Kopecká nechtěla říci kolika trestných činů či přestupků se její muži a ženy zákona loni dopustili a zda i letos někoho inspekce vyšetřuje. „V současné době vyšetřuje jeden případ, nejde o nic zásadního,“ bylo jediné, co byla ochotná říci. Na žádný závažný případ z posledních let si nevzpomněla.
Lidé ale o některých prohřešcích policistů vědí. Nechali se uplatit. „Byla to dopravní policie, zastavila mě hlídka, jel jsem rychle, tisícovka to spravila, pustili mě,“ vzpomněl řidič Karel. Celé jméno neřekne, bojí se. Jen dodal, že událost není čerstvá, ale stala se před pěti lety.
Problémy s trestnou činností nemají ani strážníci děčínské městské policie. „Za deset let, co jsem ve funkci, jsme nemuseli řešit jediný případ trestného činu či přestupku strážníka,“ řekl ředitel děčínské městské policie Marcel Horák. Doplnil, že pokud by se to stalo, znamená to pro strážníka vyhazov ze zaměstnání.
„Navíc před přijetím procházejí náročnými psychologickými testy a ty by případné sklony ke kriminální činnosti měly odhalit,“ doplnil ředitele mluvčí strážníků Tomáš Pavlík.