Starostou Varnsdorfu by i v tomto volebním období měl být Stanislav Horáček. Jím vedené hnutí ANO se dohodlo na spolupráci s dalšími dvěma uskupeními. Oproti tomu v nedalekém Rumburku není jasno ani po dvou týdnech, které uplynuly od voleb.

ANO vyhrálo ve Varnsdorfu komunální volby s velkým náskokem a získalo v zastupitelstvu nadpoloviční většinu. Přesto se domluvilo na spolupráci s Naším Varnsdorfem a Volbou pro město Varnsdorf. Dohromady bude mít tato koalice 16 z 21 zastupitele.

„Chceme navázat na dobrou spolupráci, kterou jsme měli v předchozím volebním období,“ řekl Stanislav Horáček, který by se měl na ustavujícím zastupitelstvu stát znovu starostou Varnsdorfu. Nezměněné obsazení by mělo být i na postech místostarostů, kterými mají být i nadále Josef Hambálek a Roland Solloch.

„Máme rozdělaných spoustu věcí, které chceme dodělat. Myslím si, že je to ideální konstelace,“ připojil se lídr Naše Varnsdorfu Martin Musílek.

V Rumburku jsou zatím vyjednávání o složení budoucí koalice v plném běhu. Jasno by mělo být v polovině příštího týdne. „Ještě není nic uzavřeného, v některých věcech se neshodneme,“ řekl rumburský lídr ANO Lumír Kus s tím, že jednali se všemi stranami v zastupitelstvu.

„Absolvovali jsme první kolečko a nyní si řadu věci vyjasňuje a vybíráme, se kterými partnery do toho jít,“ dodal lídr vítězného hnutí Kus. Jedním z partnerů by mohli být občanští demokraté, kteří mají čtyři zastupitele. Tedy o jednoho méně než ANO.

„Preferujeme čtyřčlennou koalici, která by nebyla tak křehká,“ uvedl Jiří Pimpara z ODS. Občanští demokraté mají představu, že by měli mít prvního místostarostu a k němu jednoho člena rady. „Kromě jiného je potřeba doladit personální požadavky případných koaličních partnerů,“ dodal Pimpara.

Kromě ANO a ODS by ve čtyřčlenné koalici mohl být také nováček na komunální scéně Rumburští patrioti a sociální demokraté. Těm patřil nejvyšší post ve městě několik volebních období s dvouletou přestávkou, kdy starostoval Jaroslav Trégr. I ten byl ale původně zvolen na kandidátce ČSSD.

„Zatím je vše otevřené. Vnímám to tak, že hlavní slovo má vítězné ANO a my čekáme, s čím přijdou,“ uvedl dosavadní starosta za sociální demokracii Jaroslav Sykáček. ČSSD by chtěla v radě dvě křesla, z toho jedno pro místostarostu.

„To by mohlo být zkousnutelné pro všechny strany, pokud bude zájem s námi jít do koalice,“ doplnil Sykáček. Ten by měl případně obsadit právě pozici místostarosty.

Pravděpodobně mimo hru zůstane naopak hnutí Město lidem, které v předchozím volebním období mělo na radnici místostarostu. „Hned po volbách se dohodlo ANO s ODS. V pátek jsem nabídl kolegům, že bychom zůstali v koalici bez požadavku na místo v radě města. To zatím zůstalo bez odezvy,“ řekl lídr Města lidem Alois Kittl s tím, že podle jeho názoru by v radě města měli být lidé, kteří mají silný vztah k městu.

„Je potřeba dotáhnout řadu věcí, především okolo Lužické nemocnice. A my jim nabízíme zkušenou pomocnou ruku,“ dodal Kittl.