Lidé, kteří v Děčíně bydlí v domech města a uvažovali o pořízení vlastní parabolické antény na příjem satelitního televizního vysílání, budou muset své plány změnit. Děčínští radní totiž schválili zákaz umísťování těchto parabol na obvodové zdi městských domů.

„Nechceme, aby se ocitly v obležení satelitů. Jednak by to nevypadalo vzhledově příliš dobře, ale hlavně při instalaci těchto antén dochází i k poškozování fasády. To se dříve či později projeví třeba zatékáním do bytů. Pak si jejich nájemníci dokonce na takové závady stěžují a vůbec si neuvědomují, že si problém způsobili sami neodborným zásahem do zdí domu,“ vysvětlil šéf magistrátního majetkového odboru Tomáš Martinček.

Připomněl, že Děčín má ve svém vlastnictví už jen několik domů. Jsou to především bytovky postavené před několika lety s přispěním finanční dotace státu například v Lodní, Tržní a Příbramské ulici. Pak jde zejména o domy s pečovatelskou službou.

Musí se domluvit se správci

V celkovém součtu město stále vlastní několik stovek bytů.

„Kdyby si každý jejich uživatel usmyslel, že si v sousedství okna nechá na zeď upevnit satelitní anténu, vypadalo by to v těch domech jak na nechvalně proslulých sídlištích s nepřizpůsobivými občany. Třeba jako na mosteckém Chánově. To rozhodně dopustit nechceme,“ dodal Martinček.

Lidé, kteří chtějí v děčínských komunálních bytech sledovat satelitní televizní vysílání, nebudou o nic ošizeni. Mohou se domluvit se správci městských domů na připojení ke společné parabole. A to v rozsahu programové nabídky, kterou si bude přát většina nájemníků. Půjde tedy o placenou službu a na úhradě veškerých nákladů se pak samozřejmě budou muset podílet samotní nájemníci respektive uživatelé takové společné satelitní antény.

První domluvy už padly

„Už dříve jsme oslovili uživatele bytů v domech s pečovatelskou službou v Bynově a Želenicích. Měli možnost vybrat si ze dvou programových nabídek. V bynovském domě v Jindřichově ulici si zvolili balíček se šesti programy s tím, že na jednorázové investici ve výši sedmašedesáti tisíc se každý byt bude podílet částkou zhruba šest set korun. V Želenicích se rozhodli pro dražší nabídku za třiadevadesát tisíc s celkovým rozsahem šestnácti programů,“ vysvětlil Vladimír Maška, vedoucí provozovny TOMI Sever, která se stará o správu městských bytů v levobřežní části Děčína.

Bynovští zároveň dostali dodatečnou nabídku na rozšíření nabídky o stanice Nova Cinema a Barrandov. To představuje celkové zvýšení nákladů o dalších zhruba patnáct tisíc korun, v přepočtu na jeden byt se úhrada zvýšila asi o sto padesát korun.

Své domy si chrání i soukromníci

„Chápu, že někteří lidé by byli radši, kdyby si mohli umístit ven svůj vlastní satelit. Třeba proto, že jsou fotbalovými fanoušky a nebo příznivci dalších sportů a chtěli by sledovat přenosy na Eurosportu či dalších speciálních kanálech. Město ale nemůže opravdu takovým požadavkům vycházet vstříc, protože instalací sólových antén tam, kde jsou společné rozvody, nechce dopustit zbytečné poškozování svého majetku,“ zdůraznil Tomáš Martinček.

I nájemníci bytů v soukromých domech se musí řídit pravidly, která stanoví vlastník.

„V jednom ze svých dvou domů jsem při rekonstrukci nechal udělat přípojky ze společné antény do každého bytu. Kdyby někdo chtěl svůj satelit, jsem ochotný o tom jednat, protože určitá možnost tažení kabelů vnitřkem domu na střechu tady je. Ničit fasádu umístěním paraboly na zeď domu bych ale rozhodně nikomu nedovolil,“ tvrdil majitel domů na Kamenické Zdeněk Kult.