Nezaměstnanost na Děčínsku stoupá. Mnoho rodin se dostalo do tísnivé finanční situace. Radu hledají v Občanských poradnách.

„Manžel přišel o práci a já jsem na mateřské dovolené, nezbývají nám peníze na hypotéku a jsme rádi, že zatím máme na vedení domácnosti,“ řekla Marie Kultová z Rumburku.

Počet zadlužených lidí stoupá

Není však jediná, kdo má takový problém. Takových lidí rok od roku stále přibývá. Shodují se na tom pracovnice občanských sdružení v Děčíně, Krásné Lípě a Rumburku.

Oproti loňskému roku počet zadlužených lidí velmi stoupl. Lidé přicházejí během celého roku. Zhruba 30% klientů přichází s problémem hrozící exekuce nebo nemají dostatek peněz na zaplacení potřebných věcí a životně důležitých věcí.

„Nejčastěji řešíme problémy s nezaplacenými hypotékami, problémy s bydlením nebo s prací. Vzhledem k velkému nedostatku práce, je problém sehnat či nabídnout práci, proto alespoň radíme jak se na pohovor připravit a co si mají vzít sebou,“ řekla Hana Volfová ředitelka krásnolipského Občasného sdružení Kostka.

Klienti, kteří mají problém, ho řeší většinou, až když už je to krizová situace a je proti nim vedena exekuce. Pak se poradna snaží jednat s exekutory. Pracovníci poradny se pokusí s věřitelem dohodnut splátkový kalendář. Velmi důležité je, aby měl klient stálý příjem. „Musí si za každou cenu sehnat alespoň nějakou práci,“ podotkla Volfová.

Rodiče často neplatí alimenty

Dalším nejčastějším problémem jsou majetkoprávní a rodinné vztahy. Velmi často totiž jeden z rodičů neplatí alimenty na své potomky, strádá pak celá rodina. „Často se setkáváme s tím, že při rozvodu vyjdou najevo věci, o kterých druhý z manželů nevěděl, většinou to jsou různé půjčky. Ale dluhy, stejně jako majetek, jsou společným vlastnictvím manželů, které je nutné soudně rozdělit,“ uvedla Pavla Nekudovám vedoucí občanské poradny Rumburk.

Lidé, kteří už mají několik půjček a další v bance nedostanou se proto velmi často obrátí na společnosti, které nejsou tak věrohodné a jejich splátky jsou mnohdy pro rodinu definitivní tečkou.

Protidluhová kampaň, která se na rok usadila na Šluknovsku, obyvatelům ve finanční tísni ukáže na co si dávat pozor. Kampaň je ve stylu výstavy a organizuje ji Občanské sdružení Kostka v Krásné Lípě. „Snažíme se poukázat na to kolik lidí a jakým způsobem se dostali do velkých problémů díky dluhům. Snažíme se lidem poradit jak se vyhnout problémům,“ dodala Volfová.

Poradna Kostka má k dispozici i svého právního zástupce. Ten klientům radí i v případných soudních sporech.

Autor: Veronika Bošková