Naštěstí ale jen v rámci cvičení, do kterého se zapojilo několik desítek zdravotníků nebo hasičů.

Několik minut po desáté hodině se rozezněl telefon tísňové linky. Oznamovatel roztřeseným hlasem uvedl, že byl svědkem nehody autobusu v Dolní Poustevně, nedaleko vlakového nádraží, a uvnitř je zřejmě několik desítek zraněných osob.

Dolní Poustevnou a několika dalšími obcemi se za pár vteřin rozezněl zvuk sirén, operační středisko na místo vyslalo profesionální hasiče ze Šluknova a Varnsdorfu společně s jednotkami dobrovolných hasičů Dolní Poustevna, Vilémov, Velký Šenov a Mikulášovice. Stejně tak na místo vyjeli policisté s několika zásahovými vozy a posádky několika sanitek, včetně přívěsu pro hromadná neštěstí.

Hasiči se ve spolupráci s policisty okamžitě po příjezdu začali starat o zraněné. Ty bylo také nutné rozdělit podle rozsahu a závažnosti zranění. Každý zraněný tak dostal barevnou visačku, která následně zdravotníkům usnadní orientaci při práci se zraněnými a jejich případným převozem do nemocnice.

Zdravotníci na nedaleké louce postavili stan jako shromaždiště zraněných, tam postupně hasiči na nosítkách všechny osoby transportovali, aby se jim dostalo potřebné péče.

Na autobusu přítomní hasiči samozřejmě provedli protipožární opatření a v prvotní fázi ho zabezpečili proti pohybu, aby se osobám ani zasahujícím hasičům nic nestalo. Další členové dobrovolných jednotek hlídali blízkou železniční trať, aby projíždějící vlak nenaboural do projíždějících záchranářských vozidel.