Záchranné opravy začaly ve větším letos na jaře.

„Sladovna je v místech propadu nosných konstrukcí provizorně zastřešena, což znamená, že obvodové zdivo je již obnoveno. Probíhají už práce jen na doplnění zdiva severovýchodního rohu," uvedl vedoucí odboru rozvoje šluknovské radnice Martin Chroust.

Mnohem zajímavější byla oprava uvnitř sladovny, kde bylo potřeba zachránit klenby, jejichž stavba v současné době příliš často vidět není. Stavebníci proto nejprve postavili dřevěné bednění, podél kterého následně bylo možné vyzdít směrem od opěr klenbu. Kromě toho nechalo město vyměnit i uhnilé konce stropních trámů, protože hrozilo jejich zřícení.

Přestože momentálně probíhají v bývalé pivovarské sladovně jen záchranné práce, vyjdou město na přibližně tři miliony korun.
Co bude se sladovnou dále zatím není jasné. Na odboru rozvoje momentálně zpracovávají projekt pro celkovou revitalizaci sladovny. Na tu by chtěla radnice získat peníze pomocí dotace. Před několika lety šluknovská starostka odhadla náklady na kompletní opravu až na sto milionů korun. Další možností je soukromý investor, který by zde mohl otevřít například pivovar s ubytováním.

Zámecký pivovar ve Šluknově začal vařit pivo v roce 1512. Původní renesanční a barokní budovy přestavěli jejich tehdejší majitelé v 19. století na strojní pivovar. Po druhé světové válce byl šluknovský pivovar zestátněn a v roce 1948 se stal součástí Severočeských pivovarů.

Maximální výstav činil 10 tisíc hektolitrů piva za rok. Nejznámější značkou byl ležák Sprevar. Poslední pivo uvařili ve Šluknově v roce 1977. Po ukončení výroby sloužily budovy jako skladiště, pokračovalo jejich chátrání. Část nejblíže k zámku poškodil jeho požár, zdemolována byla v souvislosti se stavbou marketu 
v 90. letech 20. století. Do dnešních dnů přežila pouze bývalá sladovna. Tu se podařilo městu získat do svého vlastnictví.