Firma Komaxo kabely položila, radnice vykopala. Důvod. Nechce, aby Komaxo vystavělo nedaleko náměstí novou elektrárnu. Komaxo začalo kabely pokládat i přesto, že o výstavbě elektrárny není rozhodnuto. A překážkou jim nebylo ani to, že se stále ještě zpracovává odborný posudek o vlivu na životní prostředí, takzvaná EIA.

Jednatel Komaxa Zdeněk Záboj včera tvrdil, že na položení kabelů si objednal odbornou firmu a nemůže za to, že ta kopala a kabely pokládala na jiném místě, než měla.

„Na co bych jim dával nějaký projekt nebo plánek, mají přístroje na to, aby si to sami našli,“ rozčiloval se Záboj. Tvrdil, že vykopáním kabelů firmě Komaxo vznikla škoda za sto šedesát tisíc korun. Proto také podal trestní oznámení. Na dotaz, proč vůbec firma s přípravnými pracemi pro výstavbu elektrárny začala, když ještě není ukončen proces EIA, odpověděl, že žádný neprobíhá.

„Budeme stavět úplně něco jiného, než jsme původně zamýšleli a k tomu není posouzení EIA potřeba,“ tvrdil. Výtopna by podle něj měla vyrábět jen páru a jako vedlejší produkt elektřinu.

Ministerstvo životního prostředí neví nic o tom, že by Komaxo změnilo plány. „Na svých požadavcích trváme a čekáme na podklady nutné k procesu EIA,“ řekla mluvčí ministerstva Jarmila Krebsová. Vysvětlila ale, že pokud firma od záměru upustila, není její povinností to ministerstvu oznámit.

Starosta Krásné Lípy Zbyněk Linhart teď očekává, že to bude město, jež bude kvůli vykopaným kabelům popotahováné.

„Přitom ti dělníci kopali na našich pozemcích, bez povolení a bez povolení dokonce vykáceli i keře a dřeviny na jednom z pozemků. Když jsme od nich chtěli vědět, kdo jim to nařídil, řekli že nám do toho nic není, “ zlobil se Linhart. I on záležitost oznámil policii. Upozornil, že i když zaměstnanci Komaxa tvrdili, že pouze vyměňují stávající kabel, položili úplně jiný, asi deset metrů od místa původního. „Ten nový není nízkonapěťový, ale vysokonapěťový. Je to příprava na to, aby mohl odvádět elektřinu z elektrárny, kterou ale my tady nechceme,“ upozornil Linhart.

Policie se oběma případy už zabývá. „O několik dní poté, co oznámení podali Krásnolipští, přišlo trestní oznámení od firmy Komaxo na neznámého pachatele, že jim ukradl kabely v délce asi třiceti metrů,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Kabely si už policie protokolárně převzala, leží ale stále v krásnolipském sběrném dvoře.

„Hned jak jsme je vykopali, jsme vyrozuměli vlastníka, že si je může u nás vyzvednout, neudělal to,“ vysvětlil Linhart. To, že město přistoupilo k takto razantnímu kroku, jímž vykopání kabelů je, si vynutili obyvatelé Mánesovy ulice, spolu s členy občanského sdružení Lípa pro zdraví, kteří na posledním zastupitelstvu požadovali rázné jednání města proti postupu společnosti Komaxo.

„Zastupitelstvo požadavek lidí podpořilo. Hájili jsme tak svůj majetek, je to naše ústavní právo,“ dodal starosta Linhart.