Statisícové pokuty může dostat Varnsdorf za zadání zakázek na provoz radarů. Podle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) při tom nepostupoval v souladu se zákonem. Vedení města s jeho závěry nesouhlasí a zkouší hrozbu placení sankce odvrátit.

Antimonopolní úřad zahájil s radnicí dvě správní řízení. Jedno se týká smlouvy na provoz radarů se společností Water Solar Technology (WST) uzavřené v roce 2017, druhé pak smlouvy z následujícího roku. Dohromady vyměřil ÚOHS Varnsdorfu pokutu 650 tisíc korun.

„Rozhodnutí zatím není pravomocné. V zákonné lhůtě jsme využili možnosti podání rozkladu,“ uvedl mluvčí varnsdorfské radnice Tomáš Secký. Obě správní řízení se tak dostanou na stůl předsedovi antimonopolního úřadu Petru Rafajovi.

Ilustrační foto
Husova ulice ve Varnsdorfu bude z důvodu zpevnění zcela uzavřena

Většího provinění se město podle názoru ÚOHS dopustilo u první zakázky zadané v roce 2017, za tu udělil zatím nepravomocně pokutu 400 tisíc korun. „Obviněný porušil pravidlo pro zadávání veřejných zakázek, když předmětnou nadlimitní veřejnou zakázku zadal v důsledku nesprávně stanovené předpokládané hodnoty mimo zadávací řízení a nezadal ji v nadlimitním režimu,“ uvedl ÚOHS ve svém rozhodnutí, které má Deník k dispozici. Radnice tak podle úřadu mohla ovlivnit výběr dodavatele.

Město dalo do parametrů zakázky délku jejího trvání maximálně dva roky a maximální hodnotu milion korun. Pokud by tato částka byla vyčerpána dříve než za dva roky, měla být smlouva automaticky ukončena. To se také stalo hned po první faktuře, která za měření rychlosti dorazila. 

WST totiž poslalo na radnici účet na více než 20 milionů korun. Město se ve správním řízení hájilo tím, že vycházelo ze zkušeností z jiných podobně velkých měst, kde tak vysoké počty přestupků jako ve Varnsdorfu neměli.

Město poté uzavřelo novou smlouvu, opět s WST. Ale ani ta nebyla podle Úřadu na ochranu hospodářské soutěže v pořádku. Radnice ji totiž zadala v jednacím řízení bez uveřejnění, aniž by prokázala splnění podmínek pro tento způsob tendru. Za to vyměřil úřad finanční postih 250 tisíc korun. Ve správním řízení je také třetí, zatím poslední, smlouva, kterou Varnsdorf na provoz radarů uzavřel. V této věci ale úřad ještě nerozhodl.

Petr Starý v Austrálii.
Světoběžník Pavel Starý z Úštěku: Lidé se nezměnili, jenom mají velké děti

V minulosti podobné případy dospěly až k Nejvyššímu správnímu soudu, o jehož judikaturu se opírá názor ministerstva vnitra. Vedení Varnsdorfu dlouhodobě tvrdí, že způsob, který zvolilo, je v souladu se zákonem.

Pro radnici to ale není jediný spor, který kvůli radarům vede. V nejbližší době jej čeká stání před ústeckým krajským soudem, na který se obrátilo se správní žalobou ministerstvo vnitra. Tomu se nelíbí způsob, jakým město za užívání radarů platí. Společnost WST totiž dostává za každý změřený přestupek odměnu přibližně 300 korun. To je podle ministerstva v rozporu se zákonem, který říká, že třetí strana, v tomto případě WST, nesmí být hmotně zainteresována na výsledku měření.