K činu došlo před 13 měsíci na pomezí Děčínska a Ústecka mezi obcemi Javorov a Slavošov kde se oba muži pohádali při společné cestě autem.

Třináct kulek, které vypálil z obou pistolí, které měl u sebe, Švancara vysvětluje jako obranu před zbraní, jíž mu prý hrozil zastřelený.

Do vězení poslal muže za vraždu ústecký krajský soud. Švancara podle obžaloby vystřílel do muže 13 nábojů ze dvou pistolí, soud jeho jednání označil za popravu. Verdikt je pravomocný, lze proti němu podat pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Prý se bránil

Šestatřicetiletý Švancara tvrdí, že mu kolega vyhrožoval a přiložil pistoli k hlavě, a tak vytáhl svou pistoli a začal střílet. Podle vyšetřovatelů oběť nejprve zasáhlo pět ran z pětiranného revolveru. Když se dal postřelený muž na útěk, vytáhl Švancara i svou druhou zbraň. Muž uběhl asi 400 metrů, poslední ránu dostal podle policistů do hlavy z bezprostřední blízkosti, když už ležel. Švancara se hájil tím, že na něho střílel i protivník.

Vrchní soud jeho verzi obhajoby jednoznačně odmítl a odvolání zamítl. Podle předsedkyně trestního senátu Alexandry Novákové zastřelený muž na podnikatele nevypálil ani jednou, Švancara čin naopak spáchal po předchozím uvážení, navíc zákeřným a trýznivým způsobem.

Jeho advokát Jan Menš se snažil soud přesvědčit o tom, že podnikatel svým doznáním výrazně pomohl policii při objasňování činu, a žádal proto pro svého klienta nižší trest. Podle soudkyně se však muž doznal pouze částečně a učinil tak až pod tíhou usvědčujících důkazů. „Navíc se snažil svalit vinu na poškozeného," podotkla Nováková.

Švancaru v říjnu potrestal za vraždu s rozmyslem, podle odvolacího soudu však měl být Švancarův čin kvalifikován přísněji jako vražda trýznivým způsobem. Osmnáctiletý trest je ale podle soudu dostatečný.

„Je to hnus, jste bezcitný člověk. Je hrozné se dozvědět, jak krutou smrt jste způsobil a jak dlouho umíral," napsali odvolacímu soudu rodiče zastřeleného muže, jejichž vyjádření Nováková přečetla.