Jiří Řáda je tak jedním z dvanácti lidí, jimž varnsdorfští strážníci zachránili v posledních pěti letech život za pomoci defibrilátoru.

„Kluci u něj byli do dvou minut," popisuje hrdě ředitel varnsdorfských strážníků Martin Špička.

Teprve poté přijela na místo záchranka. Ve Varnsdorfu totiž záchranáři vlastní stanoviště nemají, dojíždějí sem ze sousedního Rumburku. Než sanitka přijede, což může trvat klidně i dvacet minut, strážníci jsou už dávno na místě. Služební auto mají vybavené defibrilátorem – používat ho umí podle Špičky všech jeho devatenáct strážníků, kteří kvůli tomu chodí jednou až dvakrát za rok na školení.

„Práce s defibrilátorem je velice psychicky náročná," upozorňuje Špička.

Systém ve Varnsdorfu funguje tak, že záchranná služba, když dostane hlášení o tom, že někdo dostal infarkt, volá místní strážníky. A ti vyrážejí.

„I kdyby strážníci zachránili jediného člověka, je to výborná věc," říká ředitel ústecké krajské záchranky Ilja Deyl, který ve středu osobně přijel do Varnsdorfu předat strážníkům ocenění. Kromě toho dostali od dvou soukromých společností dohromady dvacet tisíc korun. Ty ředitel strážníkům rozpustí do výplat jako odměny. Tu si podle Deyla strážníci rozhodně zaslouží.

 Ocenění varnsdorfských strážníků.Zdroj: Deník/ Karel Pech„Smrt je součást života, to je třeba si uvědomit. Když jde ale o život, strážníci při práci s defibrilátorem zažívají vypjaté životní situace," říká Ilja Deyl.

Navíc – čím dříve se dostane lidem pomoci, tím je to pro jejich zdraví lepší. 
I proto z dvanácti zachráněných lidí ve Varnsdorfu se sedm vrátilo do normálního života bez jakýchkoliv následků.

„V těchto zásazích jsme nejúspěšnější v Ústeckém kraji," říká místostarosta města Josef Hambálek.

„Mozkové buňky odumírají po třech až pěti minutách bez přísunu kyslíku. Čím dříve se defibrilace provede, tím větší má člověk šanci na přežití," říká záchranář Pavel Šebesta.

„Já doufám, že číslo zachráněných bude stoupat," doplnil starosta města Stanislav Horáček. Ve Varnsdorfu mají nyní dva defibrilátory – jeden mají strážníci v autě, další pak používají na různých akcích.

Defibrilátor je malý přenosný přístroj, který pomocí elektrického výboje obnoví správnou činnost srdce. S jejich použitím by si měl poradit i člověk, který neprošel odborným školením. Defibrilátor ho totiž navede hlasem i písemným pokynem.
 Ve Varnsdorfu mu říkají zkráceně „defík."