Strach o zdraví své a svých blízkých začínají mít lidé ze Šluknovska. Prohlubuje se v posledních týdnech, kdy se Lužická nemocnice v Rumburku výrazně přiblížila insolvenci. Na středu proto přichystali demonstraci nedaleko sídla hejtmanství v Ústí nad Labem.

„Podle našeho názoru všichni na Šluknovský výběžek kašlou. Nikoho nezajímá, že máme velké problémy se zdravotnictvím, nikdo to neřeší. Slyšíme jen sliby,“ popsal důvody pro demonstraci jeden z jejích svolavatelů Martin Horák z Rumburka.

Lidé bojující za udržení nemocniční péče na Šluknovsku se sejdou 3. července na Lidickém náměstí v Ústí nad Labem. Podle informací Deníku by měly do téměř 80 kilometrů vzdálené krajské metropole vyrazit nejméně dva autobusy, které doplní lidé přepravující se po vlastní ose. Na demonstraci se svolávají pomocí sociálních sítí.

Ve čtvrtek se jednalo na veřejném zastupitelstvu v Rumburku o budoucnosti Lužické nemocnice.
Rumburk o nemocnici nerozhodl

„Do této doby jsme žili v domnění, že jsme si na radnici a do krajského zastupitelstva zvolili vhodné a schopné zástupce, kteří se postarají o to, abychom zde měli zajištěnou kvalitní zdravotnickou péči. Teď je ale vidět, v jakém jsme žili omylu,“ vysvětlil další z iniciátorů plánovaného mítinku Martin Rein.

Obava ze zavírání oddělení

Podle Horáka by měla nemocnice zůstat pod Rumburkem, jako je tomu doposud. „Nevěřím Krajské zdravotní, nevěřím kraji, že budeme mít možnost rozhodnout, jaká oddělení tu zůstanou a jaká péče se tu bude poskytovat,“ prohlásil.

Lužická nemocnice totiž před dvěma lety uzavřela kvůli nedostatku lékařů porodnici, následovala plicní ambulance. Kraj v případě převzetí pak mluvil o tom, že v Rumburku zachová jen internu a chirurgii. Dětské oddělení a gynekologii by pak čekal stejný osud jako porodnici.

Od protestu obyvatele Šluknovského výběžku neodradily ani výsledky pátečního jednání premiéra Andreje Babiše, ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha, zástupců VZP, starostů ze Šluknovska, kraje a Krajské zdravotní. Poprvé jim dalo reálnou naději na zachování nemocniční péče v regionu.

Nemocnice Rumburk.
Lužická nemocnice vyhlíží svůj konec. Kolem zaměstnanců už krouží personalisté

Podle Vojtěcha totiž není možné zajistit zdravotní péči na Šluknovsku bez rumburské nemocnice. Musí ji proto podle něj převzít kraj. S tím souhlasil také náměstek ústeckého hejtmana pro zdravotnictví Stanislav Rybák.

„Rumburk je připravený poskytnout budovy, personál a uhradit ztrátu. Krajská zdravotní dostane očištěnou nemocnici tak, aby mohla poskytovat zdravotní péči,“ řekl ministr Vojtěch pro ČTK po jednání, které se uskutečnilo na základě žádosti starostů z výběžku a senátora Zbyňka Linharta. Zda bude nemocnice opravu „očištěná“ od dluhů, přitom není jasné, rozhodnout o tom musí zastupitelstvo, které se sejde v úterý 9. července.

Do té doby potřebuje mít Rumburk podepsanou garanci, že Krajská zdravotní největší zdravotnické zařízení v severní části okresu Děčín převezme. Pokud takovou záruku Rumburk dostane, pokusí se jeho vedení přesvědčit zastupitele, aby souhlasili s úhradou více než 50milionové loňské ztráty.

Podle účastníků schůzky na úřadu vlády je Všeobecná zdravotní pojišťovna připravena dát Lužické nemocnici takové úhrady, aby se netopila ve ztrátě a byla schopna zaplatit personál.

Lužická nemocnice v Rumburku.
Zavření Lužické nemocnice v Rumburku se zřejmě blíží. Nesežene další úvěry