Stipendium až dvanáct tisíc korun ročně mohou získat studenti na středních školách a učilištích. Odměna je určená dětem, kterým se v rodině nedostává dostatečné studijní podpory, a přesto se chtějí vzdělávat. Na Šluknovsku stipendia už využilo téměř padesát studentů.

Takzvaná retrostipendia nabízí organizace Člověk v tísni za podpory Nadace Albatros. Na Šluknovsku je vyplácí Komunitní centrum Kostka v Krásné Lípě. V roce 2016, kdy projekt odstartoval, oslovilo všechny školy ve Šluknovském výběžku. Ty pak o stipendiu informovaly své studenty. Mezi školami je například Střední odborná škola mediální grafiky a polygrafie v Rumburku.

„Vytipovali jsme poměrně velký počet dětí. Je to motivace ke vzdělání jako hrom, když je podpora tisíc korun měsíčně,“ uvedla zástupkyně ředitele školy Iva Šabatová. Dodala, že se do programu připojilo přibližně 10 z 200 žáků.

Studenti se mohou obrátit přímo na komunitní centrum, kde vyplní přihlášku. Podmínkou ale je, že alespoň jeden z rodičů dítěte nesmí mít vyšší než základní vzdělání.

Stipendium pak Kostka vyplácí každý měsíc. Pracovníci s dětmi probírají jejich studijní úspěchy či neúspěchy. Děti si mohou zvolit čtyři klíčové předměty, které musí zvládnout na lepší známku než trojku.

DOKLAD O VÝDAJÍCH

„Studenti musí mít u sebe doklad minimálně na tisíc korun, který jim proplatíme. Může jít o výdaje za domácnost nebo školu, takže stipendium mohou využít ke koupi učebnic nebo výdajům za energie nebo nájem,“ vysvětlila pracovnice Komunitního centra Kostka Markéta Beránková.

Dítě ale nesmí propadat, mít zhoršenou známku z chování nebo neklasifikaci. Absence ve škole nesmí být vyšší než dvacet procent a netolerují se ani neomluvené hodiny.

„Jakmile by se toto zjistilo na vysvědčení, zastavuje se jim stipendium na dalších pět měsíců a zase se pak posuzuje při dalším vysvědčení,“ dodala Beránková.

Studenti mohou získat i bonus dva tisíce korun za vysvědčení na konci školního roku, pokud bude mít účastník ze všech čtyř zvolených předmětů jedničku nebo dvojku.

V roce 2016, kdy program odstartoval, oslovilo Komunitní centrum Kostka desítku středních škol a učilišť na Šluknovsku. Do loňského října Kostka vyplatila 130 tisíc korun a podpořila už téměř 50 studentů. Aktuálně v programu pokračuje okolo 20 studentů. Další výplatu děti dostanou v průběhu února po předložení pololetního vysvědčení.