Celkem sto třicet ukradených aut evidují policisté na Děčínsku. V těchto dnech jich může výrazně přibýt, a to v případě, že se zloději zaměří na lesní cesty. Aut jsou jich plném lesní cesty.

„Je to hrozné, i když devadesát procent motoristů nevjíždí do lesa, vjezdy zatarasí a v případě třeba požáru zkomplikují hasičům příjezd do lesa, nebo třeba záchrance,“ poznamenal zástupce lesního správce Lesů České republiky v Rumburku Tomáš Frinta.

Pokud zajede houbař autem až do lesa, porušuje zákon a může se dočkat i mnohatisícové pokuty.

Policisté radí, aby řidiči nenechávali svá vozidla na odlehlých místech a na těch přístupnějších zase nenechávali ve voze cenné věci. „Letos už zloději vykradli na dvě stovky aut,“ řekl děčínský policejní mluvčí Ladislav Cvik. Vysvětlil, že ukradená auta i věci z nich většinou mizí v nenávratnu. „Lidi si nesmí dělat z auta trezor. Neměli by tam nechávat cokoliv, co má nějakou cenu, třeba navigace, autorádia, kabelky s doklady a penězi. Pak jsou škody do tisíců korun,“ vysvětlil Cvik.

Kolik přesně napáchali zloději škodu na ukradených či vykradených autech, policie neeviduje. „Ale pokud budeme počítat jedno auto v průměru za sto padesát tisíc korun, jen za letošek to budou škody skoro dvaceti milionové,“ poznamenal Cvik.

Nepříjemnou zkušenost má s ukradeným autem Vilém Rycyk z Varnsdorfu. Zloději mu fabii ukradli právě v době, kdy houbařil na Kytlicku. Měl smůlu fabie, octávie a volkswageny patří mezi nejčastěji kradené vozy.

„Sice jsem se vrátil s košíkem plným hub, ale auto nikde, domů mě vezl švagr, auto se nikdy nenašlo,“ uvedl Rycyk.

Když už houbař nechá auto na opuštěné lesní cestě, měl by pamatovat na jeho řádné zabezpečení.

„Může to být uzamykatelná zpátečka, páka na volant, imobilizér, alarm či jiné mechanické zabezpečovací prvky. Každá překážka ztíží zloději jeho úmysl auto ukrást nebo vykrást a někdy ho i dovede odradit,“ tvrdil Cvik.