Muž a žena předstírají pár, který se šel podívat na hrob někoho blízkého. Přitom si na hřbitově tipují hrobky, kde by mohlo být více rakví se zesnulými, ze kterých by mohli ukrást zlaté zuby a šperky. Tak přesně takhle pracovala podle kriminalistů trojice mužů ve věku 50, 33 a 39 let, kteří spolu s jednou ženou okrádali zesnulé po celém Ústeckém kraji.

Kriminalistka Helena Pšeničková uvedla, že pachatelům se povedlo od letošního ledna vloupat do hrobek na devatenácti hřbitovech a otevřeli až sto rakví. Kromě hřbitovů ve Šluknově, Děčíně a Těchlovicích kradli například na hřbitově ve Světci či Krupce na Teplicku, v Trmicích na Ústecku, v Žatci, ve Vtelnu a Havrani na Mostecku, v Poděbradech, v Litochovicích, Budyni a Čížkovicích na Litoměřicku či v Očihově na Lounsku.

„Vybírali si především staré německé hrobky, u kterých byl předpoklad, že se 
u pohřbených nebožtíků dají najít cenné předměty. Přetavené zlato poté odevzdávali. Způsobená škoda je zhruba dvě stě padesát tisíc korun," doplnila Pšeničková a dodala: „Dokazování je složité, protože poškozenými jsou zesnulí, ne pozůstalí."

Povedená skupinka vykrádala hroby ve dvou krajích. 
V Ústeckém kraji zavítala do všech okresů vyjma Chomutovska. Kriminalisté potvrdili, že jde o zloděje, kteří se také v lednu vloupali do hrobů na trmickém hřbitově.

Klec v podobě policejních zakuklenců spadla na zloděje minulý týden.

„Dívala jsem se z okna a najednou se odnikud vynořilo několik ozbrojených zakuklených mužů. Rozbili okénko u zaparkovaného auta a vytáhli z něho tři muže," popsala svědkyně policejního zásahu.

Akce proběhla v noci ze středy na čtvrtek. Zásahová jednotka muže zatkla přímo před hřbitovem v Lovosicích.

V jejich autě našli nástroje, které užívali k otvírání hrobek a rakví, a také odcizené věci. Další důkazy policie našla při domovních prohlídkách. Dokazování ale přesto bude těžké.

„Složitost dokazování je v tom, že v podstatě nejsou poškození. Protože poškozenými jsou hlavně ti zemřelí, nikoli pozůstalí," vysvětlila kriminalistka Pšeničková.

Jeden ze zadržených, devětatřicetiletý muž, nebyl ve vykrádání hrobů pro kriminalisty žádným nováčkem. Jedná se o Oldřicha Pechánka, kterého okresní soud v Litoměřicích poslal za obdobné činy do vězení na osmnáct měsíců. Novoroční amnestie bývalého prezidenta Václava Klause ho ovšem z vězení dostala o půl roku dříve.

Oldřich Pechánek společně s Alešem Lexou tehdy vykradli několik stovek hrobů.

Další dva zadržení muži byli také v minulosti trestaní. Zejména za majetkovou trestnou činnost. Podle zjištění Deníku měl právě jeden z nich vše prozradit.

„Když se opil, tak se tím chlubil v hospodě. Prý je někdo udal. Policisté se poté na ně napíchli a sledovali je," uvedl zdroj Deníku, který vyšetřování vykrádání hrobů sledoval.

Všem třem zadrženým mužům nyní hrozí až pět let, které možná stráví za mřížemi.