Lékaři polikliniku tak opustí po více než 75 letech. Navíc si stěžují, že jinde v Děčíně podobné vyhovující prostory nejsou.

Podle úřadu práce je to ale logický krok.

„Máme hodně budov, které by potřebovaly všechny rekonstrukci. Proto jsme se rozhodli sestěhovat všechny budovy do jedné," říká ředitel krajské pobočky úřadu práce Radim Gabriel s tím, že by se 
s opravou mělo začít nejdříve za rok a potrvá asi rok a půl.

„Máme signály, že se osmdesát procent lékařů zpět po rekonstrukci nechce vrátit, protože si mezitím najdou jiné ordinace," dodává Gabriel.

V současné době pracuje
v poliklinice, která byla postavena v roce 1938 jako zdravotnické zařízení, sedmnáct lékařů několika odborností.

Ilustrační foto„V poliklinice jsou všechny zdravotní služby na jednom místě. Od odborných lékařů, přes laboratoře, až po rentgen," vysvětluje výhody polikliniky chiruržka Anna Briestenská, jejímž pacientům stěhování z polikliniky zkomplikuje život.

„Je to o komfortu pacienta, kterého nyní budu muset honit po celém městě. Což třeba se zlomeninou, se kterou ke mně chodí pacienti poměrně často, není příjemné. V Děčíně totiž nejsou žádné jiné vyhovující dostatečně velké prostory," dodává děčínská lékařka.

Stěhování lékařů z polikliniky rozhořčilo i lidi v Děčíně.

„Každý nemá auto a nemůže jezdit celý den po doktorech po městě," říká naštvaně Milan Jirásek.

„To není šťastné řešení, poliklinika bude celá patřit (nebo patří) úřadu práce a lékaři musí pryč. Výhoda návaznosti rentgenu, chirurgie, Orl ordinací a praktických lékařů bude fuč. Pochybuji, že se najde budova, kam by se všichni vešli, nehledě na to, že vybudovat RTG pracoviště rozhodně není levnou záležitostí," píše na Facebooku Děčínského deníku Lenka Lukšanová. Není sama.

„V poliklinice je velice drahé lékařské vybavení, navíc bezbariérový přístup. Vypadá to, že stát zřejmě není obeznámen úplně s místní situací ve zdravotnictví, jinak by mu bylo jasné, že je poliklinika pro lidi z hlediska zdravotní péče velice důležitá. Úřad práce přece může mít kanceláře v jakékoliv budově, určitě by se stačilo jen zamyslet," napsala Hana Pavlisová.

Příští týden by se ještě mělo uskutečnit další jednání mezi státními úředníky, městem 
a lékaři. Podle Gabriela nabídne stát městu budovu správy sociálního zabezpečení 
v Ruské ulici v Podmoklech. Ale ta podle Briestenské nepřipadá jako poliklinika 
v úvahu.

Ilustrační foto„Ten dům je v dezolátním stavu, v mnohém je horší než stávající poliklinika. Už jen proto, že nemá výtahy nebo parkoviště. Prostě to nemá parametry zdravotnického zařízení," říká rezolutně lékařka.

O převod polikliniky do svého vlastnictví se snaží několik let děčínský magistrát. Jenže neúspěšně, stát neustoupil. „V pondělí máme jednání s náměstkem ministra, takže to budeme chytřejší. Ale budova v Ruské ulici není řešením," říká primátor Děčína František Pelant.

Polikliniku chce podle informací médií stát opravit za přibližně 100 milionů korun. Budova přitom prošla poměrně velkou rekonstrukcí v polovině 90. let, kdy ji ze svého platili lékaři. Ti si pak peníze takzvaně odbydleli. To znamená, že se jim investice do polikliniky odečetla od nájemného.

V posledních letech polikliniku několikrát zasáhly povodně, největší škody napáchala velká voda v roce 2002.

Číslo dne: 17
Sedmnáct lékařů v současné době pracuje v děčínské poliklinice, ve které je možné zatím stále využít služeb chirurgů, rentgenologů nebo plicních lékařů. Ti zde 
brzy skončí.