Žádné výhody nepoplynou obyvatelům Arnoltic z toho, že si firma Josefa Prokopa vystavěla na území obce fotovoltaickou elektrárnu. Souhlas s výstavbou dala obec bez jakýkoliv podmínek.

“Stačilo nám, aby zmizel nevzhledný areál bývalého JZD. Všechny zemní práce s tím spojené dělal majitel na své náklady, obec nemusela investovat ani korun,“ tvrdil arnoltický místostarosta Vojtěch Sobotka. Připustil ale, že obec mohla z provozu elektrárny mít dlouhodobější prospěch stejně jako jiné obce a města. Ty svůj souhlas s výstavbou totiž podmiňují například tím, že firma provozující elektrárnu odvádí do obecní kasy část zisku. Kdyby obec souhlas k výstavbě nedala, investor nepostaví nic. ČEZ totiž proti zájmům měst a obcí nejde.

Peníze do obecní pokladny

„Souhlas s připojením do sítě dáváme jen tehdy, pokud s výstavbou obec souhlasí,“ potvrdila severočeská mluvčí ČEZ Soňa Holingerová.

Třeba českokameničtí radní neponechají nic náhodě. Aby firma mohla v jejím katastru elektrárnu postavit, kladou si podmínky. Starosta města Miroslav Weis už má na stole návrh smlouvy s firmou, která míní vystavět obdobnou elektrárnu v katastru města, v Kerharticích. „Souhlas jsme podmínili tím, že chceme určitou část zisku. Firma souhlasí a navrhuje, že nám peníze bude odvádět po dobu dvaceti let. Tyto půjdou zpátky do Kerhartic na jejich zvelebování,“ řekl starosta Weis. Přesnou částku starosta neuvedl, smlouvu ještě musí předložit orgánům města.

Lidé v Arnolticích si nemyslí, že by obecní kasa byla plná natolik, aby tamní radní mohli být velkorysí a nic po majiteli elektrárny nepožadovat.

„Čtyři roky žádám o vybudování přístupové cesty k domu, nejsou peníze, ani s osvětlením ulic to není žádná sláva. Osvětlení je jen na náměstí a v ostatních místech chodíme po tmě. Určitě by se našlo víc věcí, na které momentálně nejsou peníze,“ kroutil nad počínáním radních hlavou arnoltický obyvatel Karel Zikmund.

Šestnáct milionů

Fotovoltaická elektrárna v Arnolticích právě jede ve zkušebním provozu. Majitel elektrárny Josef Prokop se nechtěl o záležitosti bavit. Tvrdil, že obec nic nepotřebuje a že nebylo třeba jí něco nabízet. Na dotaz, jak velká je elektrárna a kolik energie může ročně vyrobit, neodpověděl s odůvodněním, že nemá čas a zavěsil telefon.

Panelů je v Arnolticích sedm a půl tisíce. Kdyby elektrárna vyráběla elektřinu v létě na devadesát procent a v zimě na třicet procent výkonu, což je v podmínkách severních Čech reálné, majitel by za vyrobenou elektřinu získal šestnáct milionů korun. Stát totiž nyní platí za jednu kilowatthodinu získanou ze slunce téměř 13 korun.

Fotovoltaické elektrárny jsou proto výhodným byznysem. Kdo si ale chce přijít na velké peníze, měl by si pospíšit a svou elektrárnu připojit k síti do konce příštího roku. Vláda totiž schválila návrh novely, která umožní snižovat výkupní ceny zelené elektřiny o více než pět procent ročně. Současná úprava přitom povoluje maximálně právě pětiprocentní pokles. Pro rok 2011 je tak potřeba počítat se snížením výkupních cen asi o 30 procent.