„Nominací na Cenu města přišlo víc a komise tedy neměla jednoduchý úkol. Podařilo se jí vybrat dva velmi kvalitní lidi, kteří oslovují širokou veřejnost a svým způsobem ovlivňují mnohé z nás," řekla Marie Blažková, primátorka města.

Cena města je každoročně udělována již od roku 2009. Za tu dobu cenu získaly pouze dvě ženy. V loňském roce to byla Mahulena Čejková, letos již zmíněná Natálie Belisová.

Za svou výjimečnou práci byli dále oceněni Rudolf Felz-mann, Josef Waldmann, Hugo Engelhart, Karel Lešanovský, Vladimír Poskočil, Slavomír Bednář, Břetislav Kment, Vladimír Cejnar a Karel Bělina.

Natálie Belisová, děčínská rodačka, která letošní cenu získala, se více jak třicet let věnuje shromažďování informací a péči drobné památky regionu. Věří tomu, že pokud člověk zná historii svého domova a památek kolem sebe, cítí se zodpovědný za jejich zachování. Své zkušenosti a vědomosti předává prostřednictvím příběhů.

Velmi intenzivně se věnuje záchraně kulturní památky Dolský mlýn. Výtěžek z publikace Osud má jméno Dolský mlýn, který napsala v roce 2012, kompletně věnovala právě na konzervaci Dolského mlýna. V loňském roce byla za publikaci Tulákům Jetřichovicka nominována na Cenu hejtmana Ústeckého kraje, kterou získala.

Vojtěch Haňka, druhý oceněný, je významným děčínským klavíristou. Více jak dvacet let stál v čele Základní umělecké školy, v současné době zde působí jako zástupce ředitelky.

Po vystudování Akademie múzických umění se na čas vrátil do Děčína, později působil v orchestru Československé televize Praha pod vedením Václava Zahradníka. Účastnil se také mnoha hudebních festivalů, například Děčínské kotvy, Bratislavské lyry a v zahraničních Sopotech. V televizi jsme ho mohli vidět v pořadu Studio „M", Haló tady orchestr a balet ČST nebo Televarieté. Muzikantská profese zavedla Vojtu Haňku i do Karibiku, kde na výletní lodi působil v lodní kapele.