Zrealizuje se tak méně projektů, než se původně předpokládalo. A na některé zřejmě nezbudou peníze vůbec. V Bruselu přitom mají severozápadní Čechy až do roku 2013 vyčleněny 746 milionů eur.

Mluvčí Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad Vojtěch Krump uvedl, že smlouva s žadateli o evropské dotace je uzavírána v korunách. Příjemce se tak nemusí obávat toho, že by o své peníze přišel. „Ztráta jde na vrub Regionálního operačního programu Severozápad,“ sdělil Krump.

Pro severozápadní Čechy bylo v prosinci loňského roku, kdy se program schválil, k dispozici zhruba 19,572 miliardy korun. Podle současného kurzu se však objem peněz, o které lze z Bruselu žádat, bezmála o dvě miliardy korun snížil.

Regionální rada se kvůli pohybu kurzu rozhodla, že nebude přijímat žádosti na celé období, ale pouze na roky 2007 až 2010. „Při dalším vyhlášení výzev bude brán zřetel na další vývoj kurzu koruny ve vztahu k euru,“ podotkl Krump.

Podle analytiků bude zřejmě koruna ještě posilovat. Už teď připravila Českou republiku o jedenáct miliard z regionálních operačních programů. Olomoucký a Zlínský kraj přišel o tři miliardy. Střední Čechy pak o miliardy dvě.

Na konci července regionální rada vyřadila kvůli různým chybám třetinu žádostí o unijní dotace. Podle Krumpa z celkem 263 projektů do dalšího kola postupuje 175 žádostí. Nejčastější chybou bylo špatně uvedené datum zahájení projektu a chybně nastavený finanční plán.

„V několika případech také zvolené aktivity projektu nesplňovaly podmínku charakteru investice, tedy rekonstrukce či modernizace, ale byly pouhou opravou nebo údržbou, což je v rozporu s pravidly programu,“ uvedl ústecký hejtman a předseda Regionální rady Severozápad Jiří Šulc (ODS).

Žadatelé z Ústeckého a Karlovarského kraje mohou do roku 2013 vyčerpat z operačního programu až 746 milionů eur. To je největší objem finančních prostředků ze všech regionů v republice.

Nejvíce bude k dispozici na regeneraci a rozvoj města. Dále pak na dopravní obslužnost, zejména do budování silnic a jejich oprav. Část peněz je vyčleněna pro technickou asistenci, z níž se například financuje činnost úřadu či semináře pro žadatele.(