Filmaři tehdy projeli kus republiky. A nevynechali ani sever Čech: Točilo se u Dolského Mlýna, u Jetřichovic, Loubí nebo na Panské skále nedaleko Kamenického Šenova.

Natáčení mohli vidět i lidé ve Všemilech na Děčínsku. Právě tady měl svůj příbytek švec, od něhož si král Miroslav půjčil šaty. Dnes tu stojí chalupa.

ČTĚTE TAKÉ: FOTO: Dřevo na milíř se musí správně poskládat!…ZDE…

U Zadních Jetřichovic zase filmaři natáčeli scény s rodinou uhlíře.

V Českém Švýcarsku byl kvůli natáčení dokonce stržen hotýlek vedle Dolského Mlýna. Samotný mlýn, kde se král Miroslav s princeznou Krasomilou skrývali, byl během natáčení filmařů značně poničen.

Hlavní roli „pohádkové země" ale tehdy hrály především Jižní Čechy. Český Krumlov, Hluboká, Mokrá Luka u Třeboně, samotná Třeboň či Piaristické náměstí v Českých Budějovicích tady všude se pohádka natáčela.

Pamětníci tam na filmaře dodnes rádi vzpomínají.

„Byla to ve městě velká událost a my jsme s rodiči bydleli na Šteklu, takže jsme to měli blízko. Pamatuji si třeba, že Alena Vránová se musela kvůli jedné scéně několikrát namočit v jezírku," popisuje Jana Smetanová natáčení na Hluboké. Tehdy jí bylo pět let.

S představitelkou hlavní role a jejím partnerem Vladimírem Rážem se dokonce osobně seznámila.

„Chodila jsem s nimi na procházky do parku. Už si nevzpomínám, jak jsme se vlastně dali dohromady, ale rodiče vyprávěli, že jednou si pro mě herci přišli až domů a ptali se maminky, jestli s nimi můžu jít," vypráví Smetanová.

Pokud si chcete podrobně prostudovat místa, kde se Pyšná princezna natáčela, podívejte se třeba na web www.filmovamista.cz.

Mimochodem: Pyšná princezna režiséra Bořivoje Zemana je nejnavštěvovanějším českým filmem všech dob. A těžko kdy najde přemožitele.

Ve své době ale film, natočený podle pohádky Boženy Němcové Potrestaná pýcha, zpočátku moc nadšení nevzbudil. Dobovým kritikům například vadilo, že film je příliš „kapitalistický", vzdálený realitě.