Tento mladý muž z Rumburku proslul coby falešný asistent ministra zahraničí Jan Kavana a za útraty státu procestoval téměř celý svět. Dostal za to podmíněný trest, který si odkroutí v roce 2011, část odpracoval i na veřejně prospěných pracích.

Sdružení bude mít dva prioritní cíle. „Připravit Jaroslavu Foldynovi pozici pro vstup do parlamentu po příštích volbách a také na pozici hejtmana za čtyři roky,“ podotkl Lukáš Kohout. Chce lobovat nejen v okresních organizacích sociálních demokratů po celé republice, ale napříč politickým spektrem.

Důvod? Kohouta pobouřila, jak sociální demokraté vyšachovala po letošních krajských volbách Foldynu, jenž získal devět tisíc preferenčních hlasů, ze hry. Nejen, že ho nenavrhli na post hejtmana, ale dokonce ani na náměstka hejtmana či radního. „Je to podvod nejen na Foldynovi, ale především na voličích a to si musí severočeská sociální demokracie uvědomit,“ tvrdí Kohout.

Lídr kandidátky sociální demokracie Jaroslav Foldyna sdělil, že o jeho aktivitě ví. Kohout mu prý kvůli tomu dokonce volal. „Řekl jsem mu, že mi to nevadí. Když to není spolek přátel Jaroslava Foldyny, který prodává Karlštejn, tak ať si dělá Kohout, co uzná za vhodné,“ řekl Foldyna. Dodal, že ale on s Kohoutem občanské sdružení nezakládá.

Kohout už má zpracované stanovy sdružení. Příští týden odešle na ministerstvo vnitra registrační přihlášku. Do sdružení chce přizvat i přítele Jaroslava Foldyny, Miloše Zemana. „Bude to první člověk, kterého oslovím s prosbou, aby sdružení podpořil. Chci ho také pozvat na první jednání, které by mohlo být v únoru či březnu příští rok,“ vysvětlil Kohout.

Zájemci o členství se mohou hlásit na okresním sekretariátu sociální demokracie v Děčíně, nebo u Lukáše Kohouta, jenž jim přihlášky zašle.

Dlouholetý děčínský sociální demokrat a městský zastupitel Pavel Sinko aktivitu Lukáše Kohouta vítá. „I když mi trochu vadí jeho problematická minulost, věřím, že to tentokrát myslí dobře a bez nějakých postraních úmyslů,“ řekl Sinko.

Na Kohoutovu aktivitu se značně skepticky tvářil nově zvolený senátor za ČSSD Jaroslav Sykáček z Rumburku. Vadí mu jeho minulost.

„S touto jeho aktivitou nechci být spojován, ale Jaroslava Foldynu plně podporuji. Jsem přesvědčen, že to měl být jedině on, kdo se měl stát hejtmanem. To, že se jím nestal, je podvod na voličích, který spáchal krajský výbor sociální demokracie, jehož politika se mi vůbec nelíbí,“ podotkl Sykáček.

Kohout přišel Foldynu podpořit už ve středu při konání ustanovujícího zastupitelstva. „Budete bohužel jen levnou uklízečkou na krajském úřadu. Snad budete stejně dobrou uklízečkou, jako byste byl hejtman,“ sdělil Kohout krátce před volbou nového hejtmana. Foldyna zareagoval tím, že rozhodně žádnou „levnou“ uklízečkou na krajském úřadě nebude.

RADEK NOHL
ALICE KLAUBENSCHALKOVÁ