Své by o tom mohl vyprávět pilot horkovzdušného balonu Vladimír Lacina, se kterým se po celé léto mohou zájemci vydat na zážitkový let nad Krásnolipskem. Vidět krásy Českého Švýcarska z výšky můžete po celé prázdniny.

Pilot a historik vzduchoplavby Vladimír Lacina měl ve čtvrtek v Krásné Lípě přednášku o historii létání balonem. Tou zahájil prázdninové lety, které budou startovat z ojedinělého samoobslužného Lučního baru v Kamenné Horce, malé vesničce, jež je součástí centra Národního parku České Švýcarsko.

„Přednáškou jsme chtěli lety zpropagovat a seznámit lidi s tím, co se děje, když uvidí letět balon. Nejsem zastáncem obrovských balonů, mám jen malé, a to proto, že si v malém balonu spíš popovídáme. Kdežto když je v balonu deset lidí a ani nevidíte na druhou stranu koše, je to o něčem jiném,“ uvedl zkušený pilot, který má za sebou od roku 1980 už 1 500 vzletů.

Havárie na komíně

Lacina na besedě návštěvníkům představil nejrůznější typy balonů a připomněl také stinné stránky létání. Například nehodu balonu na Ústecku, která se stala v polovině 90. let. Ten tehdy havaroval na dvě stě metrů vysokém komíně teplárny v Trmicích a plášť se o konstrukci úplně roztrhal. Jako zázrakem posádka vyvázla bez zranění, ze zachyceného koše balonu totiž mohla slézt po železných stupačkách. V celé republice ale podle Laciny k žádné havárii balonu, která by skončila tragicky, nedošlo.

Zkušený pilot měl další ze své řady letů absolvovat se zájemci právě po přednášce. Kvůli nepřízni počasí se však let neuskutečnil. „Když fouká málo, tak bychom neuletěli vůbec nic,“ vysvětlil Lacina.

Návštěvníkům přednášky před krásnolipským kulturním domem v koši balonu naloženém na vozíku auta alespoň předvedl, jak fungují výkonné hořáky, díky nimž je stroj schopen vzlétnout. Plameny šlehaly několik metrů vysoko.

Do koše horkovzdušného balonu se vejdou včetně Laciny tři lidé. Pilot nabízí zhruba hodinový let nad krajinou Krásnolipska. Jejich ideálním centrem je podle Mariany Krásnolipské, která společně s pilotem akci zorganizovala, Luční bar s malebným okolím. Na telefonním čísle 775 067 515 si zájemci mohou zážitek zarezervovat. Cena je 5 000 korun na osobu.

„Když je balon víc zatížený, má vyšší spotřebu, proto se platí za osobu. Za hodinu letu spotřebuje zhruba 50 kil propanu, což jsou dva tisíce jen za palivo. A to nemluvím o amortizaci. Balon stojí 1,5 milionu korun, má životnost 350 letových hodin a musím mít doprovodné vozidlo s řidičem, takže se to nasčítá. Jsou tam i položky, které nejsou vidět, například technické prohlídky lahví, kromě ročních technických prohlídek balonů jako takových. Lahve potom stojí 10 tisíc,“ vyjmenoval Lacina.

Pokud by lidé měli z nějakého důvodu problém se dostat na místo vzletu, nemusí zoufat. „Jsem schopen je po dohodě někde vyzvednout. Ti, co jsou v koši, se vejdou ke mně do auta. Doprovodné vozidlo tak sveze nejen balon, ale i celou posádku. A případně můžeme vzletět také od nich,“ uzavřel Lacina.