Původním vítězem se stala firma Autobravo z Prahy. Ta ale nedodala vznášedlo ani po několika upomínkách. Radnice proto přistoupila vůči dodavateli k sankcím.

„Smluvní pokuta za včasné nedodání činila 175 tisíc korun," uvedla mluvčí děčínského magistrátu Markéta Lakomá.

Zástupce firmy Autobravo, který se ozval na kontaktním telefonu uvedeném na firemním webu, se ale 
k celému případu nechtěl vyjadřovat. Neuvedl ani své jméno.

Podle informací Děčínského deníku ale došlo 
k problémům s dodávkou 
u výrobce. Ten totiž nebyl schopen včas vyrobit vznášedlo podle požadavků výběrového řízení.

Magistrát nyní proto vypsal nové výběrové řízení. Podle zadávací dokumentace by měl být znám dodavatel vznášedla v průběhu dubna. Techniku pro záchranáře by pak následně měl dodat nejpozději do poloviny června. Cena by neměla přesáhnout přibližně dva a čtvrt milionu korun.

Původní soutěž na dodavatele vznášedla vyhlásil magistrát loni v březnu, vítěz byl znám na konci května. Dodávka vznášedla je součástí velkého projektu přeshraniční spolupráce zaměřeného na řešení krizových situací, především povodní. Na projektu se kromě Děčína podílí i Bad Schandau.

Díky milionům získaným 
z programu Cíl3/ Ziel3 se již podařilo nakoupit například záchranářské čluny, velitelské vozidlo nebo vybavení 
a technika pro hasiče na obou stranách hranice. Jen v Děčíně má projekt hodnotu přesahující pět milionů korun, 
z nichž drtivou většinu uhradí Evropská unie.

Vznášedlo pomůže například lidem v Dolním Žlebu, který je od centra Děčína asi deset kilometrů. Při povodních, kdy se hladina Labe zvedá nad šestimetrovou hranici, totiž nastávají komplikace 
s dopravním spojením v Dolním Žlebu. Pro případ, že by se tam  někdo ocitl v ohrožení života, magistrát pravidelně objednává poměrně drahý mimořádný vlak. Ten  pak vyjíždí se záchranáři do vzdálené městské části.

„Často ani k žádnému výjezdu nedojde, ale město ze svého rozpočtu stejně za tuto službu Českým drahám každoročně platí za držení pohotovosti poměrně dost peněz. Ty teď ušetříme, protože o převoz záchranářů se postará vznášedlo," připomněl primátor města František Pelant.

Poprvé se o možném nákupu vznášedla pro děčínské záchranáře začalo mluvit přibližně před dvěma lety. Tehdy se v Děčíně na Labi předvedlo malé vznášedlo. To ale představám magistrátu nevyhovovalo.

Ten chce pořídit výrazně větší vznášedlo, které by bylo schopné v případě potřeby dopravit například do Dolního Žlebu zdravotnickou posádku stejně jako sanitka. Zpět pak musí být schopno odvézt nejen zdravotníky, ale i případného pacienta na lehátku.