Vysoká hladina Labe trápí na Děčínsku zejména Dolní Žleb. Rozvodněná řeka ho odřízla od zbytku Děčína. Voda totiž zatopila jedinou přístupovou silnici. Dolnožlebští jsou tak odkázáni pouze na železniční spojení, podobně jako před více než třiceti lety, kdy nechalo město postavit silnici podél Labe. Situaci navíc komplikuje rozbitá lesní cesta, kterou před stavbou nové silnice Dolnožlebští využívali, a kterou poničily v létě 2021 bleskové povodně.

Nepříliš dobré vyhlídky nemají tamní obyvatelé ani do příštích dní. Nejméně do začátku příštího týdne se autem do Děčína nedostanou. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu by mělo Labe začít po dočasném poklesu opět výrazně stoupat. Mohou za to vydatné srážky, které zasáhnou v příštích dnech prakticky celé povodí Labe.

Generální ředitel Chart Feroxu Bronislav Převrátil.
Plyn žene vpřed děčínský Ferox. Naše výrobky létají do vesmíru, říká šéf firmy

Podle prozatím dostupných prognóz by Labe mělo v Děčíně vystoupat o půlnoci ze 4. na 5. ledna na rovných pět metrů a jeho hladina by měla nadále stoupat. Hranice druhého povodňového stupně je přitom na 490 centimetrech. Obdobná situace bude konci týdne také v Ústí nad Labem, kde by mělo Labe dosáhnout o půlnoci ze 4. na 5. ledna 532 centimetrů. I v krajském městě řeka překoná druhý povodňový stupeň.

Zatopená vana v Ústí

Terčem vtipů nebo posměšků, ale také dost tvrdé kritiky, se stalo vánoční zatopení vany na hlavní silnici v Ústí nad Labem. Podle Ředitelství silnic a dálnic, kterému vana patří, za to mohla nefunkční zpětná klapka. Porouchala se šroubovice na zpětné klapce, která měla umožnit průjezd po frekventované silnici i za mnohem vyšších vodních stavů. Problémem je, že přístup ke klapce od řeky je stále pod vodou. „Šachta je přístupná ze suché strany ze silnice. Ve středu do ní pošleme technika. Zda využijeme i potápěče, se rozhodne během středy,“ řekl Deníku mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Následně půjde o to, jak problém s nefunkční klapkou vyřešit. „Je předpoklad, že ve čtvrtek budeme mít technické řešení. Není, na co čekat,“ doplnil Rýdl. Přestože zatopení vany zaskočilo i pobavilo snad všechny obyvatele Ústí nad Labem a magistrátu přidělalo starosti, město podle mluvčí Romany Macové žádné škody neutrpělo. Právě zástupce magistrátu přitom řada lidí vinila z toho, že za zaplavení je zodpovědná právě místní samospráva. „Už čtyři dny zasedají povodňové komise, připravujeme různé scénáře protipovodňových opatření a nefunkční stěna to velmi komplikuje. Nehledě na to, jak těžké dopravní potíže způsobuje v centru. Po celou tu dobu se snažíme na ŘSD sehnat někoho zodpovědného, kdo to má na starost. Teprve dnes jsme se dovolali na manažera, který nám slíbil, že k nám někoho pošlou,“ zlobil se mezi svátky ústecký primátor Petr Nedvědický.

Tohle vás také zaujme:
FOTOHÁDANKA z Děčínska: Poznáte zámek?

Zdroj: Deník/Jitka Vepřovská