Vzácní čápi černí, kteří se vylíhli v Národním parku České Švýcarsko, se vracejí domů z afrických zimovišť. Jednoho z nich pozorovali ornitologové na jihu Francie, informoval mluvčí Správy Národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov. Tito vzácní ptáci se na sever Čech vracejí hnízdit opakovaně, v národním parku mají kolem sedmi hnízd.

Pozorovaný čáp se podle údajů na kroužku vylíhl na hnízdě nedaleko Zadní Doubice v roce 2006.

„Spatřil a vyfotografoval jej 10. ledna letošního roku Joseph Combe v regionálním přírodním parku Camargue, jižně od města Arles,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí národního parku. Čáp se podle ředitele správy parku Pavla Bendy připravuje na jihu Francie na cestu do Čech, kde mu mezitím připravují podmínky k hnízdění.

Zaměstnanci parku pracující v terénu ptáky sledují a snaží se najít místa, kde zahnízdí. Tyto lokality pak budou pro návštěvníky do července uzavřené, většinou ale nejde o značené turistické cesty.

„Problém spočívá v tom, že si ptáci místa pro hnízdění hledají ještě před začátkem turistické sezóny. S příchodem návštěvníků a zvýšením ruchu mimo značené cesty by pak mohli hnízda opustit a nechat zastydnout vajíčka či hladem uhynout mláďata,” vysvětlil Benda.

Vylíhnutá mláďata černých čápů každý rok v národním parku kroužkují, aby měli přehled o jejich pohybu.

Vloni se strážcům podařilo objevit pouze dvě hnízda, protože některé páry se přestěhovaly ze svých obvyklých míst. Kroužek tak v červnu loňského roku dostala jen tři mláďata.

Před dvěma lety okroužkovali pracovníci národního parku dvanáct mláďat čápů černých. Migraci těchto ptáků z Česka do afrických zimovišť začali přírodovědci monitorovat už před zhruba patnácti lety.

V projektu Africká odysea jim připevnili na záda vysílačky, které umožnily pomocí družice sledovat jejich tah. V roce 2002 projekt pokračoval Novou odyseou, která sledovala tah čápů ze západní Sibiře a později z Mongolska.