Díky fotopasti krátkodobě umístěné
v lese v národním parku České Švýcarsko, která má monitorovat zvěř, se pracovníkům správy parku podařilo neplánovaně natočit velice zdařilé záběry orla mořského. Vzhledem k brzké ranní hodině jsou záběry pořízeny v infračerveném spektru, veškeré detaily jsou však na snímcích dobře patrné.

„Fotopasti nám pomáhají při upřesňování odhadu stavů a druhového zastoupení zvířat v národním parku, občas přispějí i k potvrzení výskytu zvláště chráněných druhů, jako tomu v minulosti bylo například u rysa ostrovida," říká Pavel Benda, ředitel Správy národního parku České Švýcarsko.

„Poznatek, že k nám orel mořský občas zavítá od nedalekého Velkého rybníka, máme již z dřívějška. Proto neplánovaně pořízené záběry vnímáme jako milou zvláštnost," dodává ředitel.

Na záběrech se orel pohybuje přímo před objektivem fotopasti a zvědavě zkoumá hlávku červeného zelí, kterou sem umístili pracovníci správy jako lákadlo pro zvířata.

Orel mořský se v přírodě do značné míry živí uhynulými či slabými živočichy a plní 
v přírodě tzv. sanitární funkci. Do jeho jídelníčku mohou patřit jak mrtvé či oslabené ryby, tak i úhyny v lese či zvířata sražená v silničním provozu. Dokáže však ulovit i potravu zcela zdravou.

V České republice patří orel mořský mezi kriticky ohrožené druhy. V širší oblasti Českého Švýcarska, tedy na Děčínsku a Šluknovsku, v současné době žijí tři až čtyři páry tohoto vzácného dravce.

Fotopasti v minulosti již zachytily i jiná vzácná zvířata, například rysa nebo vlky. 

Autor: Tomáš Salov