Právě sokoli, výři a čápi patří ke zvláště citlivým druhům ptáků, kteří vyhledávají skrytá místa ve skalách a lesích, kde mohou být vyrušeni turisty. Stráž přírody každý rok tyto lokality vyznačuje informačními tabulkami a současně sleduje, která hnízdiště ptáci obsadí.

„Sokol typicky nestaví hnízdo. Vajíčka snáší přímo do písku ve vhodné skalní dutině. Stejně to dělají výr nebo poštolka. Opuštěná sokolí snůška je kvůli tomu velmi náchylná na prochladnutí a smrt zárodků,“ upozornil mluvčí Správy národního parku České Švýcarsko Tomáš Salov.

Až na pobřeží Atlantského oceánu doletěl čáp okroužkovaný v Českém Švýcarsku:

Každý z ptáků na vyrušení reaguje trochu jinak. Zatímco sokoli nebo čápi uletí a po nějaké době se na hnízdo zase vrátí, výři se po vyrušení nevracejí vůbec. Ani sokoli a čápi se ale na hnízdo vrátit nemusí. Bývá tomu tak v případě, pokud místem lidé procházejí opakovaně nebo pod ním dokonce bivakují, jak to v turistické sezoně bývá běžné.

„Dávejte prosím pozor, zda někde nevadíte hnízdění. Dávejte pozor, vnímejte. Respektujte dočasně chráněné plochy vyznačené v terénu, ale také vnímejte neoznačená hnízdiště. Je jaro, les je plný nového, křehkého života,“ varuje správa nejmladšího národního parku na severu Čech.

Ruch města nevadí 

Pro zahnízdění sokolů jsou vhodné také například komíny tepláren, kam odborníci umisťují hnízdní budky. Městské prostředí ptákům nevadí, protože jsou vysoko nad ruchem města.

Mohlo by vás také zajímat: Muž obžalovaný ze zapálení Českého Švýcarska zůstává ve vazbě

Jiří L. u krajského soudu v Ústí | Video: Deník/Jaroslav Balvín