Po desítkách přibývaly podpisy pod Výzvu starostům 2013. Konečné číslo se zastavilo na 558 městech a obcích. Výzvu starostům tak podporuje téměř desetina všech obcí v České republice.
Se sbíráním podpisů pod výzvu skončili její iniciátoři před několika dny. Nyní se rozhodli oslovit vládní agenturu pro sociální začleňování, aby mohli zástupci výzvy vystoupit na pracovní skupině k řešení sociálních nepokojů. Tam chtějí přednést své představy, jak je možné problémy vyloučených lokalit řešit.
„Domníváme se, že je efektivnější a smysluplnější problémům předcházet, což jsme do dnešního dne nepocítili. Proto se domníváme, že otevřená diskuze v rámci této pracovní skupiny, jasná definice problémů a konstruktivní návrhy řešení jsou jediným vhodným postupem," píší starostové šéfovi vládní agentury Martinu Šimáčkovi.
Kromě dopisu Šimáčkovi napsali starostové dopis i novému ministru Jiřímu Dienstbierovi, který má ve svém ranku lidská práva. „Nechceme, aby to usnulo. Nejprve oslovíme pracovní skupinu vládní agentury, poté se obrátíme i na ústavní činitele," nastiňuje další postup jedna z iniciátorek výzvy starostka Šluknova Eva Džumanová.
Výzva starostům vznikla po loňských nepokojích v Duchcově na Teplicku, kromě Šluknova patří mezi její iniciátory také Varnsdorf, který byl před dvěma a půl lety centrem několik týdnů trvajících protestů.
Starostové navrhují opatření, o kterých se mluví již několik let. Jedním z nich má být například registr přestupků.
„Je potřeba především něco dělat s nezaměstnaností, ta stojí za spoustou problémů. Pokud nebudou přijata opatření, která jsme navrhovali již před dvěma lety, tak se nic nezmění. Momentálně máme jako starostové holé ruce," vysvětluje Eva Džumanová.
Podle jejího názoru zatím stát pro obce s vyloučenými lokalitami příliš neudělal.
K sepsání výzvy se starostové rozhodli proto, že měli pocit, že jednotlivým obcím stát nenaslouchá a jejich problémy jej nezajímají. A to i přesto, že obce sužují podobné problémy související s vyloučenými lokalitami.
Velkým problémem je především v pohraničí a v odlehlých regionech vysoká nezaměstnanost, kterou ještě zvyšuje migrace nezaměstnaných lidí. Kromě toho trápí například Šluknovsko drogy, s čímž je spojená také zvýšená kriminalita, především drobné krádeže.