Bývalá městská knihovna v Podmoklech je šest let prázdná. Nyní se magistrát rozhodl, že do unikátních prostor nastěhuje úředníky. To se ale nelíbí řadě lidí. Vznikla výzva k zastavení přestavby, pravděpodobně dojde také na petici.

Objekt byl jako jeden z mála v Česku postaven přímo pro účely knihovny a záměr přebudovat jej na kanceláře pro úředníky z odboru sociálních věcí zvedl vlnu nevole.

„Žádáme vás, abyste tuto zakázku zrušili a vytvořili časový prostor pro diskuzi o budoucím využití a podobě jedné z nejvýznamnější veřejných budov v Děčíně,“ píše se ve výzvě, pod kterou je podepsán děčínský historik Otto Chmelík, lékařka Věra Pokorná a nositel nejprestižnější české literární ceny Magnesia Litera Radek Fridrich.

Ilustrační foto.
Děčín bude pomocí mobilů počítat návštěvníky města

Nelíbí se jim především to, že magistrát nevybíral z více architektonických nebo koncepčních návrhů. „Tato skutečnost nutně musí budit pochybnosti, zda je připravované řešené dobré,“ zmiňují Chmelík, Pokorná a Fridrich ve své výzvě tu největší výhradu. Podle jejich názoru by přestavba byla degradací celého domu.

Podle záměru radnice by měla být bývalá půjčovna v přízemí rozdělena pomocí sádrokartonu na kukaně. Město chce opravit i sociální zázemí nebo vybudovat bezbariérové přístupy.

Chmelík navrhuje využít prostory bývalé knihovnu pro obdobu pražského Centra architektury a městského plánování. Jeho posláním je zlepšit veřejnou diskuzi o rozvoji města, lidé v něm najdou na jednom místě informace o jeho současnosti i budoucnosti. Kromě toho by bylo možné využít rozlehlé prostory bývalé půjčovny pro výstavní sál.

Pokud rada výběrové řízení nezastaví, dostane nová radnice dárek v podobě zakázky za více než 20 milionů korun, kterou nebude moci ovlivnit. Stavební firmu totiž chce stávající radnice vybrat ještě před koncem tohoto volebního období. Samotné stavební práce by pak měly začít až v říjnu, tedy po volbách.

Klenby v hrobce rodiny Dittrich v Krásné Lípě bude možné zachránit.
Klenby v Dittrichově hrobce v Krásné Lípě zatím podepřou

Obálky s nabídkami by měla komise otevřít po srpnovém zasedání rady, na němž se budou radní zabývat také aktuální výzvou. „K rušení tohoto záměru nevidím důvod. Ten dům je šest let prázdný, mnohokrát jsme se bavili o využití a nikdo s ničím kloudným nepřišel. Za tu dobu to město stálo dva miliony korun,“ řekl náměstek primátorky Jiří Anděl s tím, že jej kromě jiného přesvědčilo také to, že nejde o nezvratné změny a bude na ně dohlížet městský architekt Ondřej Beneš.

Podle Anděla městu také přibyly další povinnosti na poli přenesené státní správy. „Abychom je mohli plnit, musíme splňovat určité standardy, které doposud neplníme. Přestavba knihovny nám to umožní,“ dodal Anděl.

Budova knihovny, postavená v letech 1930-1931, je dílem vídeňského architekta a podmokelského rodáka Rudolfa Perthena, stejně jako celý komplex magistrátních budov v Podmoklech. Jedná se o jednu z nejstarších účelových staveb pro městskou knihovnu v někdejším Československu.

Trnuchy skvrnité jsou novým lákadlem Rajských ostrovů.
Trnuchy skvrnité jsou novým lákadlem Rajských ostrovů