Žáci, kteří stěží dochodili základní povinnou školní docházku nyní studují Vyšší odbornou školu, a to ve Varnsdorfu.

Sloučením tří varnsdorfských škol došlo totiž k situaci, kdy se tito žáci mohou na svém výučním listu pochlubit právě hlavičkou Vyšší odborná škola a Střední škola Varnsdorf. „Poškozuje to jméno naší školy. Určitě se to odrazí i v počtu studentů, bojíme se, že se k nám bude hlásit méně žáků,“ uvedl bývalý zástupce ředitele Petr Bannert z tehdejší Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy Varnsdorf. Vedení právě této školy se proti sloučení postavilo nejrazantněji.

Vyšší odborná škola a Střední průmyslová škola Varnsdorf má po celé republice dobré jméno právě kvůli oborům, které ke studiu nabízí. „Dojíždí k nám lidé z celé republiky, zájem je o informatiku, počítačovou grafiku, ale i mnohé jiné. Nyní nechápou, že se pod naší hlavičku dostávají i studenti dvouletých oborů,“ vysvětlil bývalý ředitel Jan Hodničák. Dodal, že v době, kdy na ministerstvu školství žádali o akreditaci pro VOŠ, bylo jednou z podmínek ministerstva zrušení tehdejších učebních oborů. Škola tak učinila.

Vedení školy spolu s několika studenty podalo na podzim loňského roku proti rozhodnutí krajských zastupitelů žalobu. „Do dnešního dne nevíme, jak to s žalobou vypadá. Zrušení rozhodnutí Krajského úřadu Ústeckého kraje o sloučení škol by pro nás bylo jediným rozumných řešením,“ dodal Hodničák.
Žaloba se skutečné ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem dostala. „Ve věci nebylo ještě nařízeno jednání. Soudkyně, která se případem zabývá stále studuje dokumenty,“ uvedla mluvčí soudu Irena Jeřábková.

Bývalé vedení VOŠ a SPŠ Varnsdorf však trápí ještě několik dalších věcí. „Sloučení nebylo rozumné. Momentálně jsme největší hybrid v republice. Sloučenou školu navštěvuje dva tisíce tři sta žáků.

SLOUČENÍ
Ve Varnsdorfu došlo ke sloučení tří škol, a to Střední průmyslové školy technické, Střední školy služeb a cestovního ruchu a Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy. Pod jednou střechou se tak v novém školním roce sešli středoškoláci s učni a studenty vyšší odborné školy.

Další více než dvě stovky studuje vyšší odbornou školu,“ upřesnil Hodničák. Právě o osud studentů VOŠ se obává. „Stále nemáme rozhodnutí z ministerstva, že akreditace, které naše škola na vzdělávací programy získala, jsou převoditelná na jiný právní subjekt a tudíž platné,“ dodal Hodničák.
I mezi samotnými studenty panuje nejistota. „Studuji dálkově, protože doplnění vzdělání po mě požaduje můj zaměstnavatel. Co bude, pokud přestane akreditace platit? To asi ztratím rok studia,“ rozčiloval se jeden ze studentů.

O Svůj osud se ale podle Radního Petra Jakubce bát nemusí. „Jan Hodničák, moc dobře ví, že ministerstvo vydalo souhlasné stanovisko o převodu akreditací, a to s platností k 1. září 2010. Měl o tom také informovat studenty,“ dodal radní.

Za sloučením tři škol do jednoho obrovského celku vidí vedení VOŠ právě aktivity krajského radního pro školství Petra Jakubce. Ten je totiž uvolněným ředitelem varnsdorfské Střední školy služeb a cestovního ruchu. Právě ona se stala páteřní školou. „Dle mého názoru, až Petr Jakubec skončí ve funkci krajského radního, vrátí se do školy jako ředitel,“ ukončil Hodničák.