Lidé v obcích na Děčínsku, jež postihla červnová povodeň, nezůstanou bez pomoci. V pondělí převezmou starostové symbolický šek. Peníze poskytla děčínská společnost Alcan městu Děčín, ten je rozdělil postiženým obcím podle rozsahu škod.

„Firma dala sto padesát tisíc a jsou určené na pomoc rodinám žijícím v postižených obcích. Částku jsme se rozhodli rozdělit mezi jednotlivé obce a ty ji rozdělí rodinám, které nejvíce zasáhla blesková povodeň. Postiženým jistě pomůže hotovost, kterou využijí podle svých potřeb,“ řekl děčínský primátor Vladislav Raška.

Nejvyšší částku padesát tisíc korun obdrží obce Janská a Kunratice, dvacet tisíc dostanou Jetřichovice, obce Hřensko a Srbská Kamenice rozdělí mezi obyvatele patnáct tisíc korun.

„Neviděla jsem návrhy smlouvy, pokud by to bylo jen pro obyvatele, dostanou to oni, pokud peníze bude moci použít i obec, uklidili bychom za ně odpad, který se sem nahrnul při povodni,“ řekla starostka Kunratic Květa Božíková.

Své rozhodnutí nepomoci lidem po povodni přehodnotil Ústecký kraj.

Tamní zastupitelé rozhodli, že lidem dají jeden milion korun. Kraj ještě v minulém týdnu tvrdil, že pomoc neuvolní, protože nebyl vyhlášen stav nebezpečí.

“Pomoc je určena pro třicet devět postižených lidí a šest obcí, úředníci do obcí vyjedou v pondělí a úterý, aby peníze lidem a radnicím dali co nejdříve. Zaplavení lidé dostanou deset nebo patnáct tisíc korun, obce pak od dvaceti do stopětasedmdesáti tisíc korun,“ řekl náměstek hejtmanky Arno Fišera.

Petr Kubišta, starosta obce Jánská, která patří k nejhůře postiženým, uvedl, že zaplavení pomoc velmi vítají. Tvrdil, že průměrná škoda na jednom zaplaveném domě v obci je sto padesát tisíc korun, lidé proto peníze velmi nutně potřebují. Ocenil také pomoc dobrovolných hasičů okamžitě po povodni. Škody na infrastruktuře se prý s jejich pomocí podařilo odstranit během čtyř dnů.

Ústecký kraj bude muset zaplatit i škody na silnicích, které povodně výrazně poškodily. Přímé škody jsou kolem pětasedmdesáti milionů korun, dalších deset milionů musí kraj sehnat na projekty.

České pojišťovně nahlásili lidé celkem dvaašedesát pojistných událostí v souvislosti s povodněmi. Je to nejvíce v Ústeckém kraji.