Téměř až k Ploučnici přijíždí na prostranství u sběrných surovin v Děčíně na Starém Městě nákladní automobil se speciální nástavbou, ve které má pět nádrží pro přepravu živých ryb. Do každé z nich se vejde přibližně 150 kilogramů ryb. „To je prasátko, to není ryba,“ pochvaloval si velikost vypouštěných pstruhů duhových jeden z děčínských rybářů, kteří se sešli v pondělí odpoledne u Ploučnice, aby vypustili čerstvou násadku do řeky. Jen o den později totiž začala pstruhová sezóna a ryby původem z Jičínska ji naplnily, aby rybáři mohli od úterý lovit. Každý rybář si může denně ponechat tři pstruhy a zároveň může jít k vodě třikrát do týdne. Do Ploučnice se dostalo na pstruhový revír v Březinách a na Starém Městě pod železničním mostem několik tisíc ryb.

Rybářský svaz takto vysazuje ryby pravidelně, nejen pstruhy. V pondělí tak zarybnil vody nejen Ploučnice, ale také například Jizeru v Libereckém kraji nebo řeku Kamenici v České a Srbské Kamenici. Během několika dní nasazené kusy z řek zmizí, postarají se o to především samotní rybáři, pro které je zahájení pstruhové sezóny svátkem. O část se postarají také predátoři jako jsou vydry nebo volavky. „Vydra sní denně kilo dvě masa, to jsou čtyři takové ryby. Při rybolovu je potkáváme, vidíme i jejich otisky,“ říká českokamenický rybář a člen rybářské stráže Jiří Heřman. Ten je jedním z přibližně 700 členů rybářského svazu v České Kamenici. „Aktivních, kteří dělají brigádnickou činnost, je parta patnácti lidí. Na výlovy rybníka, vysazování potěru v Mlýnech a Kytlicích nebo čištění řeky ve spolupráci s národním parkem,“ přibližuje dobrovolnickou činnost rybářů z České Kamenice Heřman.

Do řek rybářský svaz nyní vysadil nepůvodního pstruha duhového. V Čechách domácího pstruha potočního je totiž poměrně těžké uměle odchovat. „Pstruzi duhoví jsou hospodářsky cenní. Pokud bychom vysazovali potoční, kteří jsou mnohdy z jezerních linií, mohli bychom kazit geny našich pstruhů, kteří mohou mít například horší únikové reflexy před predátory,“ vysvětluje mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský, proč do řeky dávají rybu pocházející ze severní Ameriky. Právě Děčínsko a Liberecký kraj jsou charakterem řek, jako je Kamenice, Ploučnice nebo Jizera, pro pstruhy ideální. V západní části Ústeckého kraje je pak rybáři vysazují na Ohři. Pstruhových revírů je na severu Čech přibližně 490 hektarů, tedy zhruba desetina všech lovných revírů.

Za celý rok vysadí rybářský svaz do pstruhových revírů přibližně 18 tisíc pstruhů potočních, před třiceti lety to bylo desetkrát víc. Duhového pstruha pak každý měsíc během sezóny vysadí 1500 kilogramů, ročně 32 tisíc ryb. Na poměrně nákladnou činnost si svaz vydělává především prodejem povolenek do pstruhových revírů. Jen do těch severočeských stojí roční povolenka dospělé členy svazu 1900 korun, celostátní vyjde na 3350 korun.

Mohlo by vás také zaujmout: Teplickou v Děčíně čeká proměna za 100 milionů, začít by se mělo o prázdninách

Teplickou ulici v Děčíně čeká revitalizace. | Video: Deník/Alexandr Vanžura